Geri Dön

Eğit-donatı tamamlayan 75 isyancı Suriye’ye geçti

ABD’nin Türkiye’de verdiği eğit-donat programında askeri eğitim alan 75 isyancı, sınırdan geçerek Suriye’ye girdi. İlk giden grup El Nusra Cephesi’nin saldırıları karşısında ‘4 ila 5 kişi’ kalabilmişti

Eğit-donatı tamamlayan 75 isyancı Suriye’ye geçti

Suriye topraklarında cihatçı örgüt IŞİD’e karşı savaşmak için ABD’nin Türkiye’de askeri eğitim verdiği isyancıların yeni bir bölümü Suriye’ye geçti. Sahadaki kaynaklara dayanan Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin Direktörü Rami Abdülrahim, 75 kişilik isyancı grubun 12 araçlık konvoyla ve otomatik silahlarla Türkiye’den Suriye’ye geçiş yaptığını açıkladı.

60 kişi daha gelecek

Öte yandan, Şam Cephesi saha komutanlarından Ebu Abbas, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eğit-donat çerçevesinde yaklaşık 2 ay önce Şam Cephesi’nden 60 kişilik bir grubun Suudi Arabistan’a gittiğini belirtti. Ebu Abbas, “Suudi Arabistan’da yeni silahları kullanma eğitimini tamamlayan grup, önümüzdeki günlerde terör örgütü IŞİD’e karşı savaşan birliklere katılacaklar” dedi.

Geçen hafta ABD Kongresi’nin karşısına çıkan ABD Merkez Kuvvet Komutanlığı’nın başındaki General Lloyd Austin, eğit-donat programına katılanlardan yalnızca 4 ya da 5 kişinin Suriye’de IŞİD’e karşı savaştığını söylemişti. Amerikan yönetiminin IŞİD’e karşı savaşmalarını istediği ve ‘ılımlı muhalifler’ olarak tanımladığı 5 bin kadar kişi için 500 milyon dolar ayırmıştı.

41 milyon dolar

Eğitimi tamamlayan 54 kişi, Türkiye üzerinden Suriye’ye geçmiş fakat El Kaide bağlantılı Nusra Cephesi çatışmaya girmiş ve bazıları da kaçırılmıştı. Eğit-donat kapsamında ilk yılda 5 bin muhalifin eğitilmesi planlanmıştı, fakat ilk turda 54; ikinci turda 70 kişi eğitildi. Üçücü tur eğitime kaç kişinin geldiği açıklanmadı bile. 30 Mayıs itibariyle Pentagon, eğit-donat için 41 milyon dolar harcadığını duyurmuştu.

İstiklal Caddesi’nde tedbirlere uymayanlara ceza yağdıPolis ekipleri, İstiklal Caddesi’nde restoran, kafe ve caddede maske ile sigara denetimi yaptı. Maskesiz ve sigara içen vatandaşlarla polis ekipleri arasında ilginç diyaloglar yaşandı. Bir vatandaşın ceza yememek için telefonla konuştuğunu iddia ederken, sigara içerken yakalan içen bir kişi de, çekim yapan basın mensubuna tepki gösterdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet