Geri Dön

En çok kadınları vurdu

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women), Kovid-19 salgınının sosyoekonomik etkilerini bir araştırmayla belirledi.

En çok kadınları vurdu
MELTEM GÜNAY İstanbul

759’u kadın, 749’u erkek toplam 1508 kişiyle yapılan araştırma sonuçlarına göre, Kovid-19 salgınının başlamasıyla birlikte istihdam ve gelir kaybı yaşayan kadınlar, ekonomik olarak derinden etkilendi. Tüm kesimlerden kadınlar ve erkekler, iş kaybı, gelir kaybı, ücretli çalışma saatlerinde azalma yaşadı.

Araştırmaya katılan ücretli çalışanlar arasında işini kaybettiğini söyleyen kadınların oranı yüzde 19’u bulurken, bu oran erkeklerde yüzde 14.4 olarak gerçekleşti. Kendi hesabına çalışan kadınlar arasında işini kaybedenlerin oranı yüzde 27’yi bulurken, bu oran iş sahibi erkeklerde yüzde 16. İşverenler arasında işini kaybettiğini söyleyen kadınlar yüzde 19 iken, erkeklerde bu oran yüzde 8.7. Araştırma, salgının olumsuz duygusal ve psikolojik etkileri olduğunu da gösterdi. Kadınların yüzde 54’ü ve erkeklerin yüzde 49’u salgının başlamasıyla birlikte stres ve endişe gibi sorunlar yaşadıklarını dile getirdi. İstanbul’da yaşayan katılımcıların büyük çoğunluğu (yüzde 96.5), psikolojik ve duygusal olarak olumsuz etkilendiklerini belirtti. Sırasıyla Kuzeydoğu Anadolu, Doğu Anadolu, Ege ve Batı Anadolu’da yaşayan katılımcılar ise psikolojik ve duygusal olarak olumsuz etkilendiklerini söyledi.

Emekli astsubay kılıçla harakiri yaptıBalıkesir'in Ayvalık ilçesinde, ailevi sorunları olduğu öğrenilen emekli Astsubay Yalçın S. (74), kılıçla meydanda intihar girişiminde bulundu. S., kimsenin yanına yaklaşmaması için de yanında bomba süsü verilmiş bir düzenek getirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber