Geri Dön

Ermenistan darbe üstüne darbe yiyor

Üçüncü ateşkesi de bozan Ermenistan, Azerbaycan ordusu karşısında dağıldı. Karabağ’ın sözde Savunma Bakanı, Azerbaycan’a ait İHA tarafından vurularak yaralandı

Ermenistan darbe üstüne darbe yiyor
SEYFETTİN ERSÖZ Ankara

Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarına saldırısı üzerine, işgal altındaki topraklarını kurtarmak için Azerbaycan’ın başlattığı harekatın üzerinden tam 1 ay geçti.
Bu süre zarfında Azerbaycan ordusu, dört şehir (Fuzuli, Cebrail, Zengilan, Gubadlı), 4 kasaba, 170’ten fazla köy, Murov Dağı ve çok sayıda stratejik tepeleri işgalden kurtardı.

Cephede bozguna uğrayan Ermenistan’da peş peşe üst düzey görevden almalar yaşanıyor. Karabağ’ın sözde lideri Arayik Harutyunyan, Karabağ’ın sözde Savunma Bakanı Celal Harutyunyan’ın çatışmalarda yaralandığını ve yerine Mikael Arzumanyan atandığını açıkladı. Ermenistan Sınır Birlikleri Komutanı Vaginak Sarkisyan ve Ermenistan askeri istihbarat biriminin başkanı General Hovanes ise görevden alındı. Daha önce, Ermenistan Ulusal Güvenlik Servisi Başkanı Argişti Kryamyan de görevinden alınmıştı.

Ermenistan ordusu, Karabağ’da ilan edilen 3. insani ateşkesi ihlal etmeye devam ederken, Azerbaycan ordusunun da ilerleyişine engel olamıyor. Azerbaycan Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Azerbaycan ordusu; Hocavend, Fuzuli ve Gubadlı yönlerinde saldırı girişiminde bulunan Ermenistan ordusunu engelledi. Kayıp veren Ermenistan askerleri geri çekildi. Ermenistan ordusuna ait 18. Motorlu Piyade Tümeni’nin ön yönetim karakolu imha edildi.

Ermenistan’ın Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan, 13 kadın ile birlikte “kadın birlikleri” oluşturacaklarını ve eğitime başlayacaklarını belirtti. Hakobyan, ardından da cepheye gideceklerini söyledi.

‘Harutyunyan öldürüldü’ iddiası

Bazı kaynaklar, Azerbaycan ordusuna ait Bayraktar TB2 SİHA’ların, sözde Karabağ yönetiminin Savunma Bakanı Celal Harutyunyan’ın bulunduğu aracı imha ettiğini iddia etti. Söz konusu olaya ilişkin, İHA’dan çekildiği belirtilen görüntüler de sosyal medyaya yansıdı. Görütünlere göre, bir araç havadan nokta atışı ile vuruluyor. Ermenistan’ın açıklamalarının aksine Harutyunyan’ın çatışmalarda yaralanmadığı, bu saldırıda öldürüldüğü ileri sürülüyor.

Polisle çatışmaya girip kaçan şahıs yakalandıKonya'da kendisini gözaltına almaya gelen polis ile girdiği çatışmada yara almadan yakalanan Hamza T. (23), adliyeye sevk edildi. Poliste 35 suçtan kaydı bulunan Hamza T.'nin salı günü sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal ettiği için polis tarafından durdurulmak istendiği ancak ekip otosuna ateş edip, kaçtığı ortaya çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet