Geri Dön

Eşek arıları akıl yürütebiliyormuş

ABD’de Michigan Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, eşek arılarının sanılandan çok daha zeki olduklarını, mantık yürütebildiklerini ortaya koydu. Araştırmaya göre, özellikle eşek arısının “kağıt yaban arısı” denilen türünün, akıl yürütme yöntemiyle, bilinen ilişkileri, bilinmeyen ilişkilerden ayırt edebiliyor. Yani bu arılar, tıpkı insanlar gibi “X, Y’den, Y de Z’den büyükse, X, Z’den büyüktür” çıkarımını yapabiliyor.

Eşek arıları akıl yürütebiliyormuş

Araştırma kapsamında, bir grup eşek arısına bazı eşleştirilmiş renkleri tanımaları öğretildi. Arıların daha sonra bilgiyi, yeni renk çiftleriyle karşılaştıklarında, renklere dayalı bir hiyerarşi kurmak için kullandıkları görüldü. Daha önce yapılan bir başka araştırma, kağıt yaban arılarının diğer arıların yüzlerindeki işaretleri tanıyabildiği ve işaretlerini tanımadıkları arılara karşı agresif davrandıklarını ortaya çıkarmıştı.

Bununla birlikte bal arılarının mantıksal çıkarım yapma yeteneği olmadığı biliniyor. Araştırmacılar, bunun bal arılarının beyinlerinin pirinç tanesi kadar küçük olmasına bağlıyordu. Ancak eşek arılarının beyinleri de aynı büyüklükte. İnsanların dışında kuş, maymun ve balık gibi omurgalı hayvanların da bu yeteneğe sahip oldukları biliniyor.

Ancak araştırma ilk kez bir omurgasız hayvanın da böyle bir yeteneği olduğunu gösteriyor.

 

Fıskiyelerden akan ve asfalta taşan sular kaza riski oluşturuyorİstanbul'da otoyol kenarlarında bulunan yeşil alanları sulamak için kullanılan fıskiyelerden akan sular asfalta ve kaldırımlara taşıyor. Özellikle motosiklet sürücüleri için büyük risk oluşturan bu sular pek çok kazaya neden oluyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber