Geri Dön
DünyaEşek arıları akıl yürütebiliyormuş

Eşek arıları akıl yürütebiliyormuş

ABD’de Michigan Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, eşek arılarının sanılandan çok daha zeki olduklarını, mantık yürütebildiklerini ortaya koydu. Araştırmaya göre, özellikle eşek arısının “kağıt yaban arısı” denilen türünün, akıl yürütme yöntemiyle, bilinen ilişkileri, bilinmeyen ilişkilerden ayırt edebiliyor. Yani bu arılar, tıpkı insanlar gibi “X, Y’den, Y de Z’den büyükse, X, Z’den büyüktür” çıkarımını yapabiliyor.

Eşek arıları akıl yürütebiliyormuş

Araştırma kapsamında, bir grup eşek arısına bazı eşleştirilmiş renkleri tanımaları öğretildi. Arıların daha sonra bilgiyi, yeni renk çiftleriyle karşılaştıklarında, renklere dayalı bir hiyerarşi kurmak için kullandıkları görüldü. Daha önce yapılan bir başka araştırma, kağıt yaban arılarının diğer arıların yüzlerindeki işaretleri tanıyabildiği ve işaretlerini tanımadıkları arılara karşı agresif davrandıklarını ortaya çıkarmıştı.

Bununla birlikte bal arılarının mantıksal çıkarım yapma yeteneği olmadığı biliniyor. Araştırmacılar, bunun bal arılarının beyinlerinin pirinç tanesi kadar küçük olmasına bağlıyordu. Ancak eşek arılarının beyinleri de aynı büyüklükte. İnsanların dışında kuş, maymun ve balık gibi omurgalı hayvanların da bu yeteneğe sahip oldukları biliniyor.

Ancak araştırma ilk kez bir omurgasız hayvanın da böyle bir yeteneği olduğunu gösteriyor.

 

Koronada korkunç tablo! Yeni vakalar 60 bine yaklaştıTürkiye'nin günlük koronavirüs tablosu açıklandı. Türkiye'de son 24 saatte 306 bin 563 Kovid-19 testi yapıldı, 59 bin 187 kişinin testi pozitif çıktı, 273 kişi hayatını kaybetti. Ağır hasta 2 bin 951 oldu, 52 bin 104 kişinin Kovid-19 tedavisinin/karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 3 milyon 424 bin 733'e yükseldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet