Geri Dön
DünyaFacebook ifşaatları bir türlü bitmiyor!

Facebook ifşaatları bir türlü bitmiyor!

Facebook’la ilgili itiraflar sürüyor. Son olarak şirketin, özellikle Hindistan’da nefret söylemini körüklediği öne sürüldü.

Facebook ifşaatları bir türlü bitmiyor!

ABD merkezli sosyal medya platformu Facebook hakkında sızdırılan yeni belgelerde, şirketin özellikle siyasi ve nefret söylemi içeren sorunlu içerikleri görmezden geldiği öne sürüldü. Mark Zuckerberg’in CEO’su olduğu Facebook’a ilişkin, eski çalışanlarca ortaya atılan yeni iddialara göre, Rusya, Hillary Clinton ve Donald Trump’ın yarıştığı 2016 ABD başkanlık seçimlerinde, başta Facebook olmak üzere farklı kanallardan seçime müdahale etti.

Amerikan “Washington Post” gazetesinin haberine göre, Facebook’un İş Bütünlüğü ve Platform Operasyonu ekibindeki bir eski çalışanı, şirket hakkında cuma günü ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na ifade verdi. Adı gizli tutulan eski Facebook personeli, Facebook’ta iletişim sorumlusu olarak çalışan Tucker Bounds’un, 2016’daki seçimlere Facebook üzerinden müdahale edildiği iddialarının ortaya çıkması üzerine, “Bunlar kuru gürültü. Bazı yasa koyucular sinirlenecek. Birkaç hafta içinde başka konular bulurlar. Bu sırada biz bodrum katında para basıyor olacağız ve bir sorun olmayacak” dediğini öne sürdü.

Suçlamayı reddetti

Haberde Bounds’un, o dönem kurum içinde bir yetkiliyken, kısa zamanda yükselerek Facebook’un iletişimden sorumlu başkan yardımcılığı görevini üstlendiği hatırlatıldı. İddialar sonrası Washington Post’a cevap veren Bounds ise, suçlamanın gerçeği yansıtmadığını ve bir kişinin beyanıyla bir yere varılamayacağını savundu.

Eski personel, ayrıca Bounds’un yaklaşımının şirketteki sorunlu içeriklere dair genel bir tutumu yansıttığını ifade etti. Buna göre şirket yetkilileri, Facebook’un kar etmesini engellemesi, kullanıcı kaybetmesine neden olabileceği, ayrıca eski ABD Başkanı Donald Trump ve onu destekleyenleri kızdırabileceği gerekçesiyle, bazı güvenlik önlemlerini uygulamadı, böylece nefret söylemleri bulunan içerikleri engellemedi.

Hindistan skandalı

Öte yandan Facebook, Hindistan’da da özellikle İslamofobik içerikler, nefret söylemi, yanlış bilgi ve kışkırtıcı paylaşımları kontrol altına almamakla suçlandı. “Associated Press”in elde ettiği ve 2019 ile 2021 yılı mart ayı arasındaki dönemi kapsayan şirket içi belgelere göre, Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin hükümetteki Bharatiya Janata Partisi’nin üyelerinin ve Başbakan Modi’nin seçimlerde Facebook’u partinin avantajı için kullandığı da belirtildi. Belgelerdeki iddialara göre, Hindistan’da nefret söylemi ve pek çok yanlış bilgi, Facebook’un “tavsiye etme” özelliği ve kendi algoritması tarafından da teşvik ediliyor.

Teröristlerle kol kola! Skandal fotoğraflar
'Bizim de başımıza geldi, kitapların dağıtımı durduruldu'
İsmail Demir'den 'ASELSAN' açıklaması: Şaşırıyoruz!
Hakan Ünsal klasik otomobiliyle köpeğe çarptı
'Film' gibi hikaye! İzlediği filmden etkilendi, Samsun'dan Nepal'e gitti
Fenerbahçe'den transfer hamlesi! Pereira istedi
Serdar Ortaç ölüm tehdidi mi alıyor? 'Kumar borcu' iddiası
Doktorlar isyan etti! Bir süre sonra hekim bulamayacaksınız'
Ambargo kapıda! Dünya çalkalandı
Türkiye'nin gündemine oturdu! 'Bu nasıl vicdansız bir karar'
Avrupa Ligi'nde G.Saray'dan müthiş başarı!
Çobanlar asker kamerasına takıldı! Yaptıkları harekete beğeni yağdı
Enis'ten 'Doğalım, iftira atmayın' çıkışı! Estetiklerini tek tek saydı
30 milyar dolarlık anlaşma!
Hafıza Testi: Hazırsanız başlıyoruz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler