Geri Dön
DünyaFilipinler’de kiliseye çifte saldırı

Filipinler’de kiliseye çifte saldırı

Filipinler’de Müslüman aktivistlerin etkili olduğu Jolo bölgesinde bir Katolik kilisesine yapılan iki ayrı bombalı saldırı sonucu 20 kişi öldü, 81 kişi yaralandı.

Filipinler’de kiliseye çifte saldırı

Filipinler Emniyet Genel Müdürü Oscar Albayalde, yaptığı açıklamada, pazar ayini sırasında düzenlenen bombalı saldırılarda aralarında 7 emniyet görevlisinin bulunduğu 20 kişinin hayatını kaybettiğini, 14’ü emniyet görevlisi olmak üzere 81 kişinin de yaralandığını duyurdu. Bazı kaynaklarda ölü sayısı 27 olarak belirtilirken, olay yerinde yoğun güvenlik önlemleri alındığı ve yaralıların hastaneye kaldırıldığı belirtildi. Saldırı hakkında soruşturma başlatılırken, “terör eylemi” olarak nitelendirilen saldırıları henüz üstlenen olmadı.

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı tarafından Katolik kilisesini hedef alan saldırının şiddetle kınandığı bildirildi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Menfur terör saldırısını şiddetle kınıyoruz. Türkiye, terörle mücadelesinde Filipinler’in yanında olmayı ve güney Filipinler’deki barış sürecine bundan sonra da destek vermeyi sürdürecektir” ifadeleri kullanıldı.

Filipinler’de kiliseye çifte saldırı

Bakan Koca'dan aşı açıklamasıSağlık Bakanı Fahrettin Koca, Uğur Şahin ile gerçekleştirdiği görüşmede Haziran ayı için 30 milyon doz BioNTech aşısı sözü verildiğini belirtti. Bakan Koca, "Biz opsiyonel olarak 30 milyona gelecek şekilde anlaşma yapmıştık. Uğur Hoca, Türkiye'ye aşı gönderme konusunda büyük gayret sarf ediyor. 'Haziran ayı için 30 milyon doz aşıyı şimdiden söz verebilirsin' dediler." ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet