Geri Dön

Fransa'daki en etkili Türk göçmen derneği kapandı

Fransa’da 25 yıldır faaliyet gösteren Türk göçmen derneği Elele, maddi sorunlar yüzünden kapandı.

Elele, bütçe açığını kapatmak için kamu harcamalarında kısıntıya giden Fransız hükümetinin verdiği ödeneği kesmesi üzerine geçen ay mahkemeye iflas başvurusunda bulunmuştu.

Dernek yöneticileri ve çalışanları, bugün düzenledikleri veda töreninde gazetecilerle bir araya geldi.

Dernekten yapılan son açıklamada, Elele’nin 25 yıllık yaşamının noktalanmasının başlıca nedeninin, "Fransız devletinin mali yükümlülüklerini yerine getirmemesi" olduğu bildirildi.

"Derneklere verilen destek yöntemlerinin çok sert ve yıkıcı biçimde değiştirildiği" belirtilen açıklamada, "ulusal ve merkezi sübvansiyonların büyük oranda yerel ve bölgesel yönetimlere devredildiği" hatırlatıldı.

Elele, sosyal danışmanlık, Fransa’ya yeni gelen Türk aileleri bilgilendirme ve yönlendirme, hukuk danışmanlığı, Türkçe ve Fransızca dil eğitimi konularında çalışmalarda bulunuyordu.

Fransız kurum ve kuruluşlarını Türk göçmen sorunları konusunda bilgilendirme çalışmaları da yapan Elele, çözümler üretilmesi için resmi makamlar, diğer sosyal kuruluşlar, okullar ve belediyelerle ortak çalışmalar yürütüyordu.

Yılda yaklaşık 5 bin göçmen Elele’ye başvuruyor, yabancılar yasasıyla ilgili 300 kadar hukuki dosya dernek tarafından takip ediliyordu.

Çalışanları seminer, konferans gibi birçok ulusal ve uluslararası etkinliğe katılan dernek, sanatsal ve kültürel faaliyetlerin düzenlenmesinde de etkin rol oynuyordu.

Kuzuları ölen çocuk ''Anne kuzum öldü' diyerek gözyaşlarına boğulduAdıyaman'ın Gölbaşı'da otomobil yolun karşısına geçmeye çalışan keçi sürüsünün arasına daldı. Kazada otomobildeki 1 kişi yaralandı, 22 keçi ise öldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber