Geri Dön

Fransa'dan İsrail basınının iddialarına yalanlama

Fransa Dışişleri Bakanlığı, İsrail basınında çıkan  "Fransız yetkililer, İsrail'den yeni hükümet kuruluncaya kadar Lübnan'a  saldırmamasını istedi" şeklindeki iddiaları yalanladı.

Fransa'dan İsrail basınının iddialarına yalanlama

Lübnan'ın Beyrut Büyükelçiliği'nden Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Agnes Von Der Muhll'un imzasıyla yayımlanan yazılı açıklamada, İsrail'den yeni hükümet kuruluncaya kadar Lübnan'a askeri saldırıda bulunmamasının talep edildiği yönündeki iddiaların doğru olmadığı belirtildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un şubat ayında Lübnan'a gerçekleştirmeyi planladığı ziyareti yeni hükümetin kurulmaması halinde iptal edeceği ve Fransa'nın Lübnan ordusuna sağladığı yardımların durdurulduğunu İsrail'e ilettiği iddialarının da asılsız olduğu vurgulandı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Fransa, Lübnan'ın durumuyla özellikle ilgileniyor ve yeni hükümetin en kısa sürede kurulmasını temenni ediyor. Bölgesel zorluklar gölgesinde Lübnan'ın egemenlik, güven ve istikrarını garantiye almak için bu kaçınılmazdır."

Lübnan-İsrail sınırındaki sükuneti korumaya ilişkin Birleşmiş Milletler'in kararlarına bağlı kalma çağrısının yapıldığı açıklamada, Fransa'nın Lübnan ordusu ve emniyet güçlerine yönelik yardımların sürdüreceğine dikkat çekildi.

İsrail basınında yer alan haberlerde, Fransız yetkililerin, İsrail'den yeni hükümet kuruluncaya kadar Lübnan'a saldırmaması talebinde bulunduğu öne sürülmüştü.

İletişim Başkanı Altun: 'Milli Dayanışma Kampanyası, tamamen gönüllülük esasına dayalı'İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Milli Dayanışma Kampanyası, tamamen gönüllülük esasına dayalı bir kampanyadır. Bu anlamda kamudaki hiçbir kurum ya da kuruluşun, kampanyaya destek amacıyla çalışanlarının maaşlarından kesinti yapması düşünülemez. Böyle bir yöntem hiçbir surette tasvip edilemez." ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber