Geri Dön
DünyaFransa'dan Ürdün Kralı 2. Abdullah'a destek mesajı

Fransa'dan Ürdün Kralı 2. Abdullah'a destek mesajı

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi ile yaptığı telefon görüşmesinde, Ürdün'ün karşılaştığı zorlukların üstesinden gelmesi için Kral 2. Abdullah'ın yanında olduklarını bildirdi.

Fransa'dan Ürdün Kralı 2. Abdullah'a destek mesajı

 

Le Drian, yaptığı yazılı açıklamada, Safedi ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini belirtti. 

Görüşmede Fransa'nın stratejik ortak olarak görülen Ürdün'ün istikrarına ve güvenliğine bağlı olduğunu vurguladığını aktaran Le Drian, "Fransa, Krallığın karşılaştığı zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olmak için Kral 2. Abdullah ve Ürdünlü yetkililerin yanında yer alıyor." ifadesini kullandı. 

Le Drian, görüşmede, terörle mücadele, güvenlik, kültürel ve ekonomik alanlarda Fransa ile Ürdün arasındaki güçlü ve eski bağı hatırlattığını kaydetti. 

NE OLMUŞTU? 

ABD merkezli Washington Post gazetesi, 3 Nisan'da eski Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin ve 20 kişinin "ülkenin istikrarına tehdit olduğu gerekçesiyle" gözaltına alındığını iddia etmişti. 

Ürdün Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Ahmed el-Huneyti ise Prens Hamza'nın gözaltına alınmadığını ancak kendisinden ülkenin güvenliğine zarar verebilecek faaliyetlerini durdurmasının istendiğini açıklamıştı. 

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, 4 Nisan'da yaptığı açıklamada, yürütülen soruşturma neticesinde, Prens Hamza'nın dış güçlerle ülkenin güvenliğini hedef alan birtakım faaliyetlere karıştığının ortaya çıktığını söylemişti.

Genelkurmay Başkanı'nın, Bin Hüseyin'den "ülkenin güvenliğini hedef alan faaliyetlerini durdurmasını" talep ettiğini ancak buna olumlu yanıt alamadıklarını aktaran Safedi, eski Veliaht Prens'e kanunlar çerçevesinde ve Haşimi Kraliyet ailesi kuralları uyarınca muamelede bulunulacağını kaydetmişti.

Eski Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin de dün Kral 2. Abdullah'a bağlılığını teyit eden bir mektuba imza atmıştı.

Tıp öğrencisi Beyzanur, son yolculuğuna uğurlandıDenizli'nin Pamukkale ilçesinde, bir inşaatın 10'uncu katından atlayan tıp fakültesi öğrencisi Beyzanur T. (22), gözyaşları arasında toprağa verildi.  Beyzanur T.'nin 3 ay önce internet ortamındaki finansal piyasalardan birine yatırdığı 70 bin lirasının dolandırıldığı, bunun üzerine polise gidip, suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner