Geri Dön
DünyaGanimet avı! Esad tünellerde altın arıyor

Ganimet avı! Esad tünellerde altın arıyor

Suriye'de hükümet güçlerinin, DAEŞ'e ait altın ve silahları bulmak için gizli tünellere operasyon yaptığı ifade ediliyor.

Ganimet avı! Esad tünellerde altın arıyor

Suriye'de hükümet güçlerinin, terör örgütü DAEŞ'in “ardında bıraktığı” iddia edilen altınların peşinde olduğu öne sürülüyor. “Şarkul Avsat”ın haberine göre, Suriye ordusu ve güvenlik güçleri, son birkaç gündür, Deyrizor'un doğu kırsalındaki Muhasan, el- Meri’iye, Bakrus ve el-Bulel ilçelerine, 2013-2019 yılları arasında bölgeyi kontrol eden DAEŞ üyelerinin sakladığı silahlar ile altın ve paraların olabileceği tünelleri bulmak için geniş çaplı baskınlar düzenledi. Habere göre, bölgeden sosyal medya kullanıcıları ve Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), güvenlik güçlerinin, kısa süre önce Suriye hükümetiyle uzlaşıya varan eski örgüt üyeleri ve liderlerinden alınan bilgiler doğrultusunda DAEŞ'e ait gizli tünelleri ortaya çıkardığını aktardı.

Haber siteleri, DAEŞ'in sakladıklarının bulunması için belirlenen bölgelerde sokağa çıkma yasağı uygulandığını, geceleri tünel ve gizli geçitlerin aranması çerçevesinde kazılar yapıldığını aktardı.

ALTIN VE SİLAH BULUNDU

Yerel haber siteleri, Deyrizor'un doğu kırsalındaki el-Meyadin’de yıkılmış üç katlı bir ticari banka binasında arama yapıldığını, binanın altında Muhasan Okulu'na bağlanan bir tünel bulunduğunu bildirdi. Güvenlik güçlerinin, tünelde DAEŞ yöneticilerine ait para, altın ve belgelerin yanı sıra çok sayıda silah bulduğu kaydedildi. Güvenlik güçlerince el konulan eşyaların, Deyrizor'daki Genel İstihbarat Komutanlığı'na teslim edildiği belirtilirken, tüneller ve yer altı ağlarıyla ilgili bilgilerin Ebu Ahmed adlı eski DAEŞ üyesince itiraf edildiği aktarılıyor. Suriye hükümeti yanlısı aşiretlerin de birçok bölgede örgüte ait çöl sığınakları ve yeraltı tünelleri ağını ortaya çıkarmayı başardığı, buradaki çok sayıda silah ve teçhizata el konulduğu ifade ediliyor.

TALİBAN MUHALİFLERE PARA GÖNDERMİŞ!

Afganistan’da ekonomik sıkıntılarla mücadele eden Taliban yönetiminin, Afgan muhalefetinin kontrolündeki Duşanbe’de büyükelçiliğe yanlışlıkla para gönderdiği ve parayı geri alamadığı ortaya çıktı. “Independent Türkçe”nin aktardığına göre Taliban, Eylül’de büyükelçiliğin hesabına yanlışlıkla yaklaşık 800 bin dolar gönderdi. Büyükelçilik görevlisi, Tacikistan’ın Taliban’ı terör örgütü olarak gördüğünü, bu yüzden de paranın resmi olarak geri gönderilmesinin imkansız olduğunu belirtti. Afganistan’ın Tacikistan Büyükelçisi Muhammed Zahir Ağbar ise, Taliban karşıtı Afganistan Ulusal Direniş Cephesi’ne destek verdiklerini açıklamıştı.