Geri Dön

Gates: "ABD, Kosova'nın toprak bütünlüğünü destekliyor

Kosova’ya gelen ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Kosovalı liderlerle yaptığı görüşmelerin ardından, ABD’nin
Kosova’nın toprak bütünlüğünü desteklediğini belirterek, "Kosova’nın bölünmesinin ne bugün ne de gelecekte çözüm olacağını düşündüğünü" söyledi.
Gates, Kosova Cumhurbaşkanı Fatmir Seydiu, Başbakan Haşim Taçi ve Savunma Bakanı Fahmi Muyota ile yaptığı görüşmelerde, ABD Başkanı George Bush’un bölge liderlerine ve NATO müttefiklerine, Kosova’ya birlikte girdiklerini ve birlikte çıkacaklarını, bunun için de barışın kalıcı olabileceği günü beklediklerini söylediğini hatırlattı.
Kosova’da görev yapan Amerikan birliklerine barışa katkıları için teşekkür eden ABD Savunma Bakanı, Kosova Barış Gücü (KFOR) askerlerinin saygın ve güvenilir kurum olduklarını kaydetti.
Ülkesinin Kosova güvenlik güçlerinin oluşturulmasına katkı sağladığını ifade eden Gates, NATO’nun barış operasyonlarına destek için ABD’nin 2009’un sonuna kadar Kosova’da asker bulunduracağını bildirdi.
Gates, "Kosova ziyaretinin Kosova’nın bağımsızlığını tanımayıp Gürcistan’daki savaş nedeniyle Batı’yı karşısına alan Rusya’ya mesaj amacını taşıdığına dair tahminlerin" doğru olmadığını da belirtti. Gates, "Kosova’ya gelişimin esas amacı Amerikan askerlerini ziyaret etmektir" dedi. Ferizovik’e yakın Bondsteel karargahında KFOR bünyesindeki ABD
birliklerini ziyaret eden Robert Gates, Balkan gezisi kapsamında Makedonya ve Macaristan’ı ziyaret etmek üzere Kosova’dan ayrıldı. ABD Savunma Bakanı’nın Priştine ziyareti 8 ay önce bağımsızlığını ilan eden Kosova’ya ABD’den bu düzeyde yapılan ilk ziyaret.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yatırımcılara önemli mesaj: Dünyada ikinciyiz!Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası İşbirliği Platformunun düzenlediği 11. Boğaziçi Zirvesi'ne video konferansla katıldı. Yatırımcılara çağrıda bulunan Erdoğan, 'Büyümede Çin'den sonra ikinci sıradayız' dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet