Geri Dön
Dünya‘Geri dönmeye hazırlanıyorum!’

‘Geri dönmeye hazırlanıyorum!’

Uluslararası Ceza Mahkemesi’nce iç savaşta insanlığa karşı suç işlediği gerekçesiyle aranan Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam Kaddafi, Libya’ya dönmeye hazırlandığını iddia etti. Kaddafi, siyasete döneceğini söylese de, bu, pek çok açıdan mümkün görünmüyor

‘Geri dönmeye hazırlanıyorum!’

Libya’nın devrik lideri Muammer Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam Kaddafi, 10 yıl aradan sonra ilk kez ABD merkezli “The New York Times” gazetesine konuştu.

Libya’da 2011’de yaşanan iç savaşta 42 yıl boyunca iktidarda kalan Muammer Kaddafi, 69 yaşındayken isyancılar tarafından öldürülmüş, Seyfülislam Kaddafi’yse muhaliflerce yakalanarak hapse atılmıştı. Başkent Trablus’ta 2015’te düzenlenen bir mahkemede savaş suçu işlediği gerekçesiyle idama mahkum edilen Seyfülislam, buna karşılık 2017’de çıkan afla serbest bırakılmıştı. Uluslararası Ceza Mahkemesi’nce aranan oğul Kaddafi, İnsan Hakları İzleme Örgütü’ne göre 2014’ten bu yana yaşam belirtisi göstermiyor, hatta yaşayıp yaşamadığına ilişkin bir bilgi de yoktu.

Dönüş planları

Seyfülislam Kaddafi, gazeteye verdiği röportajda, artık özgürlüğüne kavuştuğu için siyasete dönüş planları yaptığını savundu. Libya’nın çok kötü durumda olduğunu, para ve güvenliğin bulunmadığını kaydeden Kaddafi, ‘Hayat kalmamış. Benzinliğe gidin, benzin yok. İtalya’ya petrol ve benzin ihraç ediyoruz, İtalya’nın yarısına enerjiyi biz sağlıyoruz. Ama ülkede elektrik kesintileri yaşıyoruz” dedi.

Libyalıların yaşananlardan çok olumsuz etkilendiğini, bu yüzden babasının dönemine nostaljiyle baktıklarını kaydeden oğul Kaddafi, bunun kendisi için bir fırsat olabileceğini ve kaybettiği her şeyi geri kazanmasını sağlayabileceğini fark ettiğini söyledi. Röportajda 2011’den beri Libya’da gerçek bir devlet olmadığını savunan Seyfülislam, iç savaştan bu yana farklı hükümetlerin iktidara geldiğini fakat bunların takım elbise giyen eli silahlı kişilerden ibaret olduğunu iddia etti. Kaddafi, “Güçlü bir hükümet kurulması işlerine gelmiyor. Bu yüzden seçimlerden korkuyorlar” ifadelerini kullandı.

‘Striptiz gibi’

Robert F. Worth’un kaleme aldığı röportaj metninde, Seyfülislam’ın halkı temsil edecek kişi olarak kendini gördüğü belirtilirken, Libya halkında, Seyfülislam’ın, babasının rejiminin hatalarından ve yaşanan acı olaylardan ders çıkardığına ilişkin bir beklenti ve umut bulunduğu ifade edildi.

Seyfülislam’ın da bunun farkında olduğu kaydedilirken, onun “Libya halkından 10 yıldır uzaktayım. Yavaş, çok yavaş bir şekilde geri dönmelisiniz. Striptiz gibi. Biraz akıllarıyla oynamalısınız! ifadelerine yer verildi. Seyfülislam, babasının 42 yıllık iktidarında gerçekten eleştireceği bir şey bulunmadığını savundu.

Öte yandan uzmanlar, eski rejim yanlılarının oğul Kaddafi’yi başkanlığa aday göstermek isteyebileceğini, ancak mevcut iklimin buna uygun olmadığını, ayrıca anayasal engeller bulunduğunu da kaydediyor.

 

ABD'de teslim alındı! 14 eser Türkiye'ye getiriliyor
Bakan Akar TSK komuta kademesiyle sınırın sıfır noktasında
Mahallenin korkulu rüyasıydı! Pusuya yatan ekiplerden suçüstü!
Dünyanın takip ettiği kriz! Biden'dan yeni hamle geldi
O Ses Türkiye şampiyonu belli oldu! İşte büyük ödül...
Burak Yılmaz'ın yeni adresini duyurdular
Nükleer bombadan 500 kat daha güçlü! Uzaya gidiyor
Ömür hemşireye son veda! Vasiyeti yerine getirildi
Hava ulaşımına kar engeli! Çok sayıda sefer iptal edildi
Sinyali verdi! Gözler 27 Ocak'ta, belirleyici olacak
Ünlü isim trans birey oldu! 'Umut Veren Kadın Oyuncu Ödülü' istemiş
Çalınınca gözyaşlarına boğulmuştu! Bakan Kurum'un hediyesi duygulandırdı
Volkan Demirel'in gözdesi Hull City yolunda!
Ahmet Tatlıses'in sağlık durumu! 'Tümör alındı, biyopsiye gönderildi'
Striptiz odası ortaya çıktı! Putin'in 'nargile' keyfi

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler