Geri Dön
DünyaGerilim ustası Hitchcock her şeyden korkuyordu

Gerilim ustası Hitchcock her şeyden korkuyordu

İngiliz yazar Edward White’ın yazdığı “Alfred Hitchcock’un On İki Yaşamı: Gerilim Ustasının Anatomisi” adlı kitabı gelecek ay yayımlanacak.

Gerilim ustası Hitchcock her şeyden korkuyordu

Yazar, dünya sinemasının en önemli yönetmenlerinden Alfred Hitchcock’un biyografisinde efsane isimle ilgili çarpıcı detayları gün yüzüne çıkardı. White, ünlü yönetmenin gerilim filmlerinin ustası olmasının ve “nasıl korkulacağını” çok iyi bilmesinin nedeninin aynı zamanda kendisinin de çok fazla şeyden korkması olduğunu yazdı. Hitchcock’un polislerden, yabancılardan, otomobil kullanmaktan, kalabalıklardan ve yüksekten korktuğunu öne süren White şunları yazdı: “Hitchcock yönettiği 53 filmde çalkantılı, bastırılmış duygulara dokunma konusunda rakipsizdi. Çalışmalarının duygusal motorları kaygı, korku, paranoya, suçluluk ve utançtı.”

‘Ona göre hiçbir yer güvenli değildi’

Yazar, İngiliz yönetmenin kendini “kapanmak üzere olan bir çalar saat” şeklinde tanımladığını ve tüm bu nevrozları ekrana koymakta bir dâhi olduğunu ifade etti. Kitapta ayrıca Hitchcock’un tüm hayatının cinayet mahali olduğunu düşündüğü ve filmlerinde “hiçbir yerin güvenli olmadığını” yansıttığı belirtildi. Öte yandan, Hitchcock’un savaş yıllarında Avrupa’da yayılan şiddet, tehdit ve faşizmi temsil ettiğini belirten yazar, “Hitchcock’un olay zinciri her zaman gözetleme, komplo ve otoriteye güvensizlik etrafında dönüyordu. Ya da odak noktası, 1950’ler ve 1960’lardaki Amerikan takıntıları olan seks ve psikanalizdi. Hitchcock’un kadın yıldızlarını tehlikeye atma ve onları aşırı tehlikenin sınırına yerleştirme konusunda isteği vardı” dedi.

El figürlü ağaç koruma altına alındıBartın merkeze bağlı Hasankadı beldesinde gövdesinde el figürü oluşan gürgen ağacı, Orman İşletme Şefliği tarafından koruma altına alınarak, tabela asıldı. Belde Belediye Başkanı Şeref Emiroğlu, "Herkesi bu ilginç ağacı görmeye bekliyoruz" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet