Geri Dön
DünyaGıda krizi: Fazla un bulunduran fırıncıya gözaltı

Gıda krizi: Fazla un bulunduran fırıncıya gözaltı

Kuraklık nedeniyle gıda krizinin yaşandığı Suriye'de hükümet, Lazkiye kentinde günlük olarak izin verilen sınırdan fazla un bulunduran bir ekmek fırınını kapattı.

Gıda krizi: Fazla un bulunduran fırıncıya gözaltı

Syrian Observer sitesinin resmi medyaya dayandırdığı habere göre, Lazkiye'de hükümete bağlı İzleme ve İnceleme Kurumu fırını kapatarak karaborsada un satmakla suçlanan sahibini gözaltına aldı. Fırında bulunan 12 un çuvalının hükümetin izin verdiği sınırdan fazla olduğu belirtildi.

Ülkede, son dönemde görülen kuraklık nedeniyle ciddi bir buğday krizi yaşanıyor. 10 yıldır süren savaşın derinleştirdiği ekonomik krizle başa çıkmaya çalışan Suriyeliler, ekmek fiyatlarındaki hızlı artış sonucu yeterli düzeyde beslenmekte zorlanıyor.

Beşar Esad hükümeti, giderek büyüyen ekmek krizini yönetmek amacıyla çok sayıda ekmek fırınının kontrolünü devralırken, ekmeği karneyle dağıtmaya başladı. Hükümet, daha önce ekmeklerin boyutunu küçülten fırın sahiplerinin tutuklanacağını bildirmişti.

Bazı fırın sahipleriyse, izin verilen un sınırının dükkanları ayakta tutmaya yetmediğini ve karaborsada daha yüksek fiyata un almak zorunda kaldıklarını belirtiyor.

Dünya Gıda Programı, martta yaptığı açıklamada 12 milyondan fazla Suriyelinin açlıkla karşı karşıya olduğunu, bu rakamın 2018'dekinin iki katına ulaştığını bildirmişti. Ülkedeki buğdayın yüzde 60'tan fazlası, ülkenin kuzeydoğusunda Kürtlerin kontrolündeki bölgelerde üretiliyor. 

Kaynak: Independent Türkçe

Sakarya'da şişe ve bıçaklı kavgaSakarya'nın Sapanca ilçesinde, takside tartıştıktan sonra araçtan inen 2 kişi bıçak ve bira şişesi ile birbirine saldırdı. Yaralanan 2 kişi hastaneye kaldırılırken, kavga anı ise güvenlik kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet