Geri Dön
DünyaGörmeyen çocuğa eşlik eden ‘dostu’

Görmeyen çocuğa eşlik eden ‘dostu’

İngiltere Galler’in güneyindeki Crickhowell kasabasında 6 yaşındaki görme engelli Rubin Hellier-Smith’in hayatı, rehber köpek Vesper ile yaşamaya başlamasıyla değişti.

Görmeyen çocuğa eşlik eden ‘dostu’

DIŞ HABERLER SERVİSİ - Rubin’in annesi Eve Hellier-Smith, geçen yıl ‘Guide Dogs Cymru’ adlı kuruluşa başvurarak oğlu için bir rehber köpek talep etti. ‘Fetal vaskülatür’ adlı rahatsızlık nedeniyle bir gözü görmeyen, diğeri ise sınırlı görebilen Rubin’e ‘Vesper’ adlı 3 yaşındaki Golden Retriever cinsi köpek verildi. Ekim ayından beri aileyle yaşayan Vesper, Rubin’in dışarıdaki ‘gözü’ oldu. Artık Vesper sayesinde orman yürüyüşlerine bile giden Rubin’in özgüveni arttı. Vesper’ın her zaman oğlunun yanında olduğunu belirten anne şunları söyledi: “Rubin dışarıdayken ayakları üzerinde bazen titriyor. Sık sık dinlenmek zorunda. Bunu hissedebilen Vesper, Rubin’in iyi olup olmadığını kontrol ediyor. Vesper oğlumun en iyi dostu.”

 

Uydudan izleniyor! 3 günde 30 kilometre gittiMuğla'da tedavisi tamamlandıktan sonra uydu takip cihazı takılan ve "Talay" ismi verilen nesli tükenme tehlikesi altındaki yeşil deniz kaplumbağası, 3 günde yaklaşık 30 kilometre yol katetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet