Geri Dön
Dünya'Hafif değil, insanlar ölüyor'

'Hafif değil, insanlar ölüyor'

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yılın ilk basın toplantısında, geçen hafta salgının başından bu yana en yüksek Kovid-19 vakasının kaydedildiğini paylaştı.

'Hafif değil, insanlar ölüyor'

Omicron’un özellikle aşılanmış kişilerde Delta’ya kıyasla daha hafif seyrettiğini buna rağmen “hafif” olarak sınıflandırılmayacağını vurgulayan Ghebreyesus, “Tıpkı önceki varyantlarda olduğu gibi Omicron insanları hastanelik ediyor ve öldürüyor. Omicron tsunami etkisi oluşturuyor ve dünyadaki sağlık sistemleri üzerinde büyük baskı oluşturuyor” dedi. Omicron yüzünden hastanelerin aşırı kalabalık olduğuna değinen Ghebreyesus, personel yetersizliği ve yoğunluktan diğer hastalık ve yaralanmalarda “önlenebilir” ölümler gerçekleştiğini belirtti.

9.5 MİLYON YENİ VAKA

DSÖ Direktörü, aşıların dağıtımında ve aşılara erişimde küresel eşitlik çağrısını yinelerken, 109 ülkenin DSÖ’nün dünya nüfusunun yüzde 70’inin 2022 yarısına kadar tam olarak aşılama hedefini kaçıracağını kaydetti. DSÖ’nün son raporunda, son bir hafta içinde dünya genelinde 9.5 milyon yeni vaka tespit edildiğini ve bunun bir önceki haftaya oranla yüzde 71 artışa denk geldiği uyarısında bulunmuştu. Son bir hafta içinde 41 bin kişi hayatını kaybetti, bu sayı bir önceki haftaya oranla yüzde 10 düşüşe denk geliyor. Salgının başından bu yana hayatını kaybedenlerin sayısının ise 5.4 milyonu geçti.

‘BU SON DEĞİL’

DSÖ’nün Kovid-19’a karşı mücadele ekibi lideri Maria Van Kerkhove de Omicron’a ilişkin sorular üzerine, mevcut tüm aşıların bu varyanta karşı etkili olduğunu söyledi. Kerkhove, aşılar sayesinde Omicron’un daha şiddetli geçmediğine vurgu yaptı. Omicron’un Kovid-19’un son varyantı olmayacağı uyarısı yapan Kerkhove, “Maalesef Omicron son varyant olmayacak, virüs ‘evrim’ geçirmeyi sürdürüyor” dedi.

Hafif değil, insanlar ölüyor

İZOLASYON TSUNAMİSİ!

Omicron vakalarının hızla arttığı İngiltere’de 1 milyondan fazla kişi koronavirüs izolasyonunda. Bu nedenle ülkede pek çok alanda hizmet verilemez hale geldi. Çöplerin toplanamadığı ülkede, personel sıkıntısı nedeniyle Ulusal Sağlık Sistemi’ni destek için hastanelerde ordu devreye girdi. Londra başta olmak üzere 200 silahlı kuvvetler personeli hastanelere yönlendirildi.