Geri Dön
DünyaHaritadan silindi! Felaketten akılalmaz görüntüler geldi

Haritadan silindi! Felaketten akılalmaz görüntüler geldi

İngiliz Guardian'ın haberine göre, Tonga'daki yeraltı yanardağının patlamasıyla meydana gelen felaketin ardından, Yeni Zelanda savunma kuvveti gözetleme uçuşunun ülkeden dönmesiyle birlikte ilk hava görüntüleri ortaya çıktı. Patlama sonrası birçok yerin yeryüzünden silindiği görüldü.

Haritadan silindi! Felaketten akılalmaz görüntüler geldi

Tonga’nın Hunga Ha’apai Adası’nda geçtiğimiz Pazar günü su altı yanardağı patlaması meydana gelmiş, Yeni Zelanda ve ABD yardım göndermeye hazır olduklarını duyurmuştu. Meydana gelen patlama nedeniyle Kanada, Avustralya, ABD, Şili, Peru, Ekvador, Yeni Zelanda, Fiji ve Japonya'nın da aralarında bulunduğu birçok ülkede tsunami riski oluştuğu açıklanmıştı. 

Haʻapai grubunun güneyindeki küçük bir ada olan Nomuka'nın havadan çekilmiş fotoğrafları, Cumartesi günü Pasifik ulusunu vuran devasa denizaltı volkanik patlaması ve tsunaminin yol açtığı külle kaplı hasar görmüş arazi ve ağaçları gösterdi.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından analiz edilen uydu görüntüleri, Kolomotua, Tongatapu ve Kolofo'ou'daki Fafaa Köyü'nde benzer manzaralar gösteriyor: bazı binalar ayaktayken, diğerleri çökmüş ve tüm bölge gri külle kaplanmış durumda.

Fua'amotu Uluslararası Havalimanı'nda, pistin sular altında kaldığı ve kısmen kül veya kirle kaplı olduğu görülüyor. Diğer uydu görüntüleri, kıyı şeridinden birkaç blok ötede selin geldiğini gösteriyor.

Haritadan silindi Felaketten akılalmaz görüntüler geldi

Tonga'nın başkentinin 65 km kuzeyindeki Hunga Tonga-Hunga Ha'apai denizaltı yanardağının patlamasının, son 30 yılın en büyük volkanik olayı olduğu bildirildi. Tsunami dalgasının ortalığı kasıp kavurduğu ilk videolar ve fotoğraflar sosyal medyada yayınlandı ancak ana iletişim kablosunun hasar görmesi üzerine bilgi akışı da kesildi. Tonga'dan gelen iletişim o zamandan beri son derece sınırlı. 

Bölgedeki diğer denizaltı kablo ağlarını işleten Southern Cross Cable'ın bir sözcüsü, Fintel ve Tonga Cable tarafından Pazar öğleden sonra yapılan testin "Tonga'dan 37 km açıkta olası bir kablo kopuşunu doğruladığını" söyledi.

Avustralya savunma gücü de yollar, limanlar ve elektrik hatları gibi kritik altyapıların gördüğü hasarı değerlendirmek için Pazartesi günü bir gözetleme uçağı gönderdi.

KÜL NEDENİYLE YARDIMLAR ULAŞMIYOR

Tonga’da meydana gelen ve birçok ülkede tsunami paniğine neden olan su altı yanardağı patlamasında küllerin bir havalimanı pistini kaplaması sonucu yardım uçakları ülkeye ulaşmıyor.

Haritadan silindi Felaketten akılalmaz görüntüler geldi

Patlamanın ardından Tonga için harekete geçen komşu Yeni Zelanda, ülkeye içme suyu ve çeşitli yardım malzemeleri gönderse de kül ile kaplanan havalimanına yardım uçakları ulaşamıyor.

“MUHTEMELEN DAHA FAZLA KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ”

Meydana gelen su altı yanardağ patlamasının tsunamiye neden olması ile en son 2 kişinin hayatını kaybettiği bildirilmişti. Ancak adada iletişim sıkıntıları yaşandığı için hayatını kaybedenlerin sayısının daha fazla olabileceği tahmin ediliyor.

Tonga’nın Avustralya’daki Diplomatik Misyonunun Başkan Yardımcısı Curtis Tu’ihalangingie can kaybı ile ilgili “Muhtemelen daha fazla kişi hayatını kaybetti. Can kaybı sayısının artmaması için dua ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Haritadan silindi Felaketten akılalmaz görüntüler geldi

Tonga, Güney Pasifik'te toplamda Japonya büyüklüğünde bir alana dağılmış 170'den fazla adadan oluşuyor. Birleşmiş Milletler (BM), Tonga'nın 100 bin’den fazla nüfusa sahip Tongatapu adasının batı sahilindeki konutlarda büyük hasar olduğunu bildirirken, Yeni Zelanda Yüksek Komisyonu Tonga’nın başkenti Nukualofa’nın kıyı kısımları hariç diğer bölgelerde büyük ölçüde hasar olmadığını açıkladı.