Geri Dön
Dünyaİkinci dalgada zirve... Yoğun bakım servisleri doldu taştı!

İkinci dalgada zirve... Yoğun bakım servisleri doldu taştı!

Kanada’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında vaka sayısı artmaya devam ederken, salgında hayatını kaybedenlerin sayısı da 23 bini geçti.

İkinci dalgada zirve... Yoğun bakım servisleri doldu taştı!

Kanada Federal Sağlık Bakanlığı verilerine göre, ülkede son bir haftada Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 262 artarak 23 bin 51'den 23 bin 313'e yükseldi.

Aynı dönemde ülkedeki Kovid-19 vaka sayısı da 57 bin 1 artarak 1 milyon 1651'den 1 milyon 58 bin 652'ye çıktı.

Salgının başlangıcından bugüne kadar Kovid-19 testi pozitif çıkan ve tedavi görerek iyileşenlerin sayısı da 962 bin 621 oldu.

Ülke genelindeki sağlık kuruluşlarında bugüne dek 28 milyon 970 bin 149 kişiye Kovid-19 testi uygulandı.

Kanada’da toplam 7 milyon 964 bin 157 kişiye ilk doz Kovid-19 aşısı yapılırken, ülke genelinde tam aşılama uygulanan kişi sayısı da 796 bin 502 oldu.

"İKİNCİ DALGADA ZİRVEYE YAKLAŞTIK"

Kanada Halk Sağılığı Başkanı Dr. Theresa Tam, yaptığı yazılı açıklamada, ülkedeki Kovid-19 vakalarının artışına dikkati çekerek, "İkinci dalgada zirveye yaklaştık." ifadesini kullandı.

Tam, Kovid-19 salgınından gençlerin giderek daha fazla etkilediğini, vaka sayısı ve hastaneye yatışlarda 40-59 yaş grubunda önemli bir artış olduğunu kaydetti.

Ülke genelinde yoğun bakım servislerine başvuruların bir önceki haftaya göre yüzde 23 arttığını belirten Tam, bunun da sağlık sistemini zorladığını söyledi.

YOĞUN BAKIM ÜNİTELERİNDE KAPASİTE SORUNU YAŞANIYOR

Öte yandan en fazla vaka sayısı ile Kanada’nın salgın üssü haline gelen Ontario eyaletinde, hastanelerde yeni yatışlara yer açmak için ilk kez hastaların rızası olmadan nakledilmelerine izin verildi.

Eyalet Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan emire göre, merkezi kentlerdeki hastanelerde kalan ve durumu acil olmayan hastalar, yoğunluğun daha az olduğu sağlık kuruluşlarına nakledilecek.

Eyalet Sağlık Bakanı Christine Elliott, yaptığı açıklamada, "Eyalet hastaneleri Kovid-19 salgınında eşi görülmemiş yoğun bakım ünitesi kapasitesi sorunu ile karşı karşıya kaldı. Ontario hastanelerinde hiçbir kapasite veya kaynağın atıl kalmamasını sağlamak için bu kararı aldık." ifadelerini kullandı.

Bakar Akar'dan İsrail tepkisi: Bu bir insanlık suçudurMilli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK komuta kademesi, sınır birliklerinde incelemelerde bulundu, sınırda ve sınır ötesinde görevli birliklerin komutanları ile toplantı yaptı. Bakan Akar, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına dair "Bu saldırılar, insanlık suçudur. Bunlar, huzuru, barışı tahrip etmek demektir. İnsanlık için tarihin yazacağı bir ayıptır." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet