Geri Dön

İlk kadın başkan Siber mi olacak?

KKTC’nin 2015 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Meclis Başkanı Sibel Siber’in ismi öne çıkıyor. Siber seçilirse KKTC’nin ilk kadın cumhurbaşkanı olarak tarihe geçecek...

İlk kadın başkan Siber mi olacak?

KKTC’nin ilk kadın başbakanı olarak dikkatleri üzerine çeken Meclis Başkanı Sibel Siber’in (53) ismi kulislerde olası cumhurbaşkanı adayı olarak geçiyor. Siber, halk tarafından seçilmesi durumunda KKTC’nin ilk kadın cumhurbaşkanı olacak. Doktorluk yaptığı dönemde, eşi Rıfat Siber’in “Siyasete atıl, halka hizmet etmelisin” sözü ile 2009’da Cumhuriyetçi Türk Partisi’nden (CTP) Lefkoşa milletvekili seçilen Siber 2015’de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde en kuvvetli adaylardan olabilir.
Milliyet’e konuşan üst düzey bir yetkili de, “Sibel Siber toplumun büyük bir kesimi tarafından kabullenildi. Bu durum, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendisinin ilk kadın cumhurbaşkanı olmasını sağlayabilir” diyor. Siber, son olarak Ankara’ya yaptığı resmi ziyaretle Ada’nın gündemine oturdu. Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in davetlisi olarak Ankara’ya gelen Siber, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile de görüştü.

‘Yaratıcı bir isim’
Siber, bir kadın olarak halk tarafından başarılı görülmesini, “kadınların zaferi olarak” değerlendiriyor. KKTC’de kadınların siyasette daha fazla aktif olması durumunda ülkenin kazanacağına işaret ediyor. KKTC eski Başbakanı Ferdi Sabit Soyer de, Meclis Başkanı’nı, ‘yaratıcı enerjisi olan bir isim’ olarak değerlendiriyor. Soyer, “Sibel Hanım yurdunu ve insanlarını seviyor” diyor.
Siber, KKTC’de siyasi ve ekonomik sıkıntıların yaşandığı bir dönemde, başbakanlık görevini üslenerek “ilk kadın Başbakan” olarak tarihe geçti. Kamuoyunda “Bir günde vatandaş oldu” diye sert eleştiriler alan Kurtlar Vadisi dizisinin oyuncusu Necati Şaşmaz’ın KKTC kültür ateşeliği de bu dönemde iptal edildi. Siber, bakanlıkların yaptığı harcamaları yüzde 70 oranında kısıtladı. Elektrik ve yakıt gibi harcalamaların olduğu kalemlerde kesintiler yaptı.
KKTC’de Temmuz’da yapılan seçimlerde adaylar arasında en çok oyu alarak vekil seçilen Siber, 50 üyesi bulunan Meclis’te, 46 oy alarak Meclis Başkanlığı koltuğuna oturdu. Siber’in başarısı Rumların da dikkatini çekti. Rum medyasında tam sayfa röportajları yayımlanmaya başladı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni bitiren Siber ihtisasını Şişli Eftal Hastanesi İç Hastalıkları alanında yapmıştı.

Kaza yerinden kaçan alkollü ve ehliyetsiz sürücü polise yakalanınca “Ne kazası Mehmet abi” dediAntalya’da alkollü şekilde ters yola girip kaza yaptıktan sonra yakalanan sürücünün tepkisi görenleri hayrete düşürdü. Ters şeride girip kaza yaptıktan sonra olay yerinden kaçan alkollü ve ehliyetsiz otomobil sürücüsü polise yakalanınca “Ne kazası Mehmet abi” dedi. Yapılan alkol testi sonrası 1.50 promil alkollü olduğu ve ehliyeti bulunmadığı tespit edilen Atilla Ç., ifadesi alınmak üzere Gazipaşa Emniyet Müdürlüğü’ne götürülürken 8 bin Tl idari para cezası uygulandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet