Geri Dön

‘İnfaz ekibine 11 tane mesaj attı’

Wall Street Journal, CIA’nın gizli değerlendirmesine dayandırdığı haberinde, Suudi Veliaht Prens Selman’ın gazeteci Cemal Kaşıkçı’yı infaz eden ekibe olay öncesi ve sonrasında 11 adet mesaj gönderdiğini öne sürdü. Bu mesajlar arasında ‘öldürme emri’nin de yer aldığı ifade ediliyor.

‘İnfaz ekibine  11 tane mesaj attı’

ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA), Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürüldüğü sıralarda gazeteciyi infaz eden ekibi denetleyen danışmanına 11 mesaj gönderdiğini ve bu mesajlar arasında ‘öldürme emri’ olabileceğini değerlendirdi. Wall Street Journal, CIA’nın gizli bir değerlendirmesine dayandırdığı haberinde, Selman’ın, Kaşıkçı’nın ölümünden önceki ve sonraki saatlerde, cinayeti işleyen ekibi denetleyen çok yakın bir danışmanına en az 11 mesaj gönderdiğini ve bu mesajlar arasında “muhtemelen öldürme emrini” vermiş olabileceği ileri sürdü. CIA’nın değerlendirmesinde, Suudi Prens’in ayrıca Ağustos 2017’de, yakınındaki isimlere, Kaşıkçı’yı Suudi Arabistan’a dönmeye ikna etme çabalarının başarılı olmaması halinde “Onu, Suudi Arabistan’ın dışında (yurt dışında) yemleyip, bir şeyler ayarlayabiliriz” dediği iddia edilerek, Veliaht Prens’in Kaşıkçı planından önceden haberdar olduğu çıkarımı yapıldı.

CIA belgesine göre, Prens Selman tarafından elektronik mesajlar Suud el-Kahtani’ye gönderildi. Kahtani’nin, Kaşıkçı’yı öldüren 15 kişilik ekibi denetlediği ve aynı zamanda da ekibin İstanbul’daki lideriyle doğrudan iletişim halinde olduğu öne sürülen belgede, Muhammed bin Selman ile Kahtani arasındaki mesajların içeriğinin bilinmediği belirtildi. Belgede, mesajların hangi biçimde gönderildiği bilgisi de paylaşılmadı.

CIA tarafından yapılan bu son derece gizli değerlendirmede, Kaşıkçı’yı öldürmek için gönderilen Suudi ekibin, Selman’ın Kraliyet Muhafızlarındaki en üst güvenlik birimlerince ve Kahtani’nin başında olduğu, Suudi Kraliyeti’nin basın işlerinin yürütüldüğü birim içinde toplandığı ifade edildi. Belgede, söz konusu ekibin, Muhammed bin Selman’ın izni olmadan operasyonu yürütmesinin çok muhtemel olmadığı yorumunda bulunuldu.

İzin almıştı

2015’ten bu yana Selman’ın, “Kahtani ve Basın İşleri ve Araştırma Merkezine (CSMARC), muhaliflerini yurt içinde ve yurt dışında, “bazen şiddete başvurarak hedef almalarını emrettiğinin” ileri sürüldüğü belgede, Kahtani’nin, “2015’te diğer hassas operasyonları sürdürürken, Veliaht Prens’in iznini açıkça talep ettiği” aktarıldı.

Suudi Arabistan Büyükelçiliği ve Kahtani’den de konuya ilişkin yorum yapılmadı.

Selman’dan Macron’a ‘Endişelenme’

Arjantin’de düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’ne, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile Fransa Cumhurbaşkanı Emannuel Macron’un konuşmaları damga vurdu. Ayaküstü görüşen ikilinin, bir cep telefonu tarafından kaydedilen videosunda Kaşıkçı cinayeti hakkında konuştukları görüldü. Sosyal medyada paylaşılan görüntüde, Selman’ın gülümseyerek Macron’a “Endişelenme” dediği duyulurken, Macron’un da “Endişeliyim” şeklinde yanıt verdiği duyuluyor. Görüntülerin devamında Macron, “Beni hiç dinlemedin” derken, Selman “Tabii ki seni dinleyeceğim” ifadesini kullanıyor. Videoda son olarak Macron’un “Ben sözümün arkasındayım” dediği anlaşılıyor. İki liderin, Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Konsolosluğu’nda 2 Ekim’de öldürülmesinden sonra ilk kez görüştüğü duyuruldu.

‘İnfaz ekibine  11 tane mesaj attı’

Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosu açıldıAvrupa yakasının ilk sürücüsüz metro hattının 1. etabı olan M7 Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı bugün ilk sürüşünü yaptı. 10 gün boyunca ücretsiz hizmet verecek olan metroya, güzergahı olduğu için binenler kadar, merakından binen yolcularda vardı. Yolculardan Selahattin Şimşek, "İlk olduğu için merak ettim bindim. Normalde kullandığım bir güzergah değil ama ilk defa binmek için, görmek için geldim. Tedbirliyiz maskemizi taktık geldik" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber