Geri Dön

Irak Başbakanı Abdulmehdi geliyor

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelecek.

Irak Başbakanı Abdulmehdi geliyor

Görüşmelerde terörle mücadele, Irak’la yeni açılması beklenen sınır kapısı, Irak’ın yeniden inşası, su sorunu gibi konu başlıkları ele alınacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın Ankara’ya gelecek olan konuk Başbakan Abdulmehdi’yi kabul edecek.

Erdoğan-Abdulmehdi görüşmesinde Irak ile Türkiye ikili ilişkilerinin yanı sıra terörle mücadele konuları da ele alınacak. Türkiye’nin terör yuvası olarak değerlendirdiği Kandil ve Sincar bölgeleriyle ilgili değerlendirmelerin ve olası operasyon planlarının görüşmede ele alınması bekleniyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu geçtiğimiz ay Irak’a yaptığı ziyaretinde Türkiye’nin terör örgütü DAEŞ’ten sonra Basra ve Musul’daki konsolosluklarını kapatma kararı aldığını anımsatmış ve “Halihazırda Musul ve Basra’daki konsoloslukların yeniden açılması için gerekli izinler verildi. Bu iki vilayete ilaveten Necef ve Kerkük’te de başkonsolosluklar açmak istiyoruz. Bu konudaki çalışmalarımızı da birlikte sürdürüyoruz. Necef ile ilgili izin çıktı. İnşallah Kerkük konusunda da birlikte çalışacağız. Bu şekilde Irak ile bağlarımızı daha da güçlendireceğiz” demişti. Toplantıda konsolosluk konuları da görüşülecek. İki ülke arasındaki ticaretin önündeki engellerin kaldırılması ve yatırımların teşvik edilmesi için atılacak adımlar da görüşmede değerlendirilecek. İki ülke arasında ikinci bir gümrük kapısının açılmasına dair daha önce başlayan çalışmalar da görüşmede ele alınacak.

Su da gündemde

Irak’ın su yönetiminde yaşanan sıkıntıların çözümünde atılacak adımlar da Erdoğan-Abdulmehdi görüşmesinde gündeme gelecek. Erdoğan’ın su sorunu için görevlendirdiği Irak Özel Temsilcisi Veysel Eroğlu, geçtiğimiz günlerde Meclis’te “Su ve enerjiyle ilgili altyapı, içme suyu, arıtma, barajlar, göletler, sulama sistemleri, suyun verimli kullanılması, taşkın koruma ve erozyon kontrolü gibi konularda güzel çalışmalar yapıyoruz” demişti.

Meral Akşener: "Cumhurbaşkanını aradım ve sadece bilgi aldım"İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İdlib'de Türk askerine yönelik hava saldırısıyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı aradığını ve bilgi aldığını söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber