Geri Dön
DünyaIraklı sivilleri öldüren ‘paralı askere’ müebbet

Iraklı sivilleri öldüren ‘paralı askere’ müebbet

Irak işgali sırasında ABD personeline destek sağlayan kötü şöhretli güvenlik şirketi Balckwater üyelerinin gerçekleştirdiği katliamda karar çıktı. 14 sivili öldüren görevlilere müebbet ve 30 yıl hapis cezası verildi.

2007 yılında Irak’ta 14 sivilin ölümüne sebep olmaktan suçlu bulunan Amerikan özel güvenlik şirketi Blackwater’ın dört eski çalışanı hakkında ağır hapis cezası kararı çıktı. Washington’da görülen davada yargıç, Nicholas Slatten’a müebbet hapis cezası verdi.
Dustin Heard, Evan Liberty ve Paul Slough’un cezaları ise 30’ar yıl hapis oldu. Hepsi eski Amerikan askeri olan sanıklar geçen yıl ekim ayında suçlu bulunmuşlardı. Nicholas Slatten, Dustin Heard, Evan Liberty ve Paul Slough, 8 yıl önce Irak’ın başkenti Bağdat’ın Nisoor Meydanı’nda bir Amerikan konvoyunun yolunu açmak için çevreye ateş açtı. Açılan ateş sonucu ölen sivillerin yanı sıra 17 kişi de yaralandı. Olay Irak’ta büyük infiale neden olurken, özel güvenlik şirketlerinin Irak’ta ve dünyanın başka bölgelerindeki savaşlardaki rolü de daha fazla sorgulanmaya başlanmıştı. ABD hükümeti, dava sırasında özel güvenlik üyelerinin karşısında yer almış, Iraklı tanıkların ifade vermesini sağlamıştı.

Adalete teşekkür
Bir dönem ülkenin en çok kâr elde eden güvenlik şirketi olan Blackwater’ın yargılanan çalışanları, Iraklı isyancıların ateş açtığını, bu nedenle kendilerinin de karşılık verdiğini, ölen sivillerin ise “ikincil kayıp” olduğunu savunmuştu. Ancak olaya şahit olanların tanıklıkları isyancıların ateş açmadığını ortaya koyarken yargıç olayı “katliam” olarak niteledi.
Davanın en yüksek profilli tanıklarından biri, olayda 9 yaşındaki oğlu Ali’yi kaybeden Iraklı Muammed Kinani el-Razzak oldu. Razzak, duruşmada verdiği ifadede sanıklara atfen, “Bu suçlular ile teröristler arasında ne fark var” diye sormuştu. 43 yaşındaki Razzak, kararı “hukukun mu yoksa Blackwater’ın mı kazanacağına dair bir test” olarak niteledi. Amerikan adalet sistemine, “hukukun ne kadar adil olduğunu ve herkes için geçerli olduğunu gösterdiği için teşekkür eden” Razzak sözlerini, “Benim görevim tamamlandı” diye noktaladı.
Adı insan hakları ihlalleri ile anılan Blackwater’ın kurucusu Erik Prince şirketten ayrılmıştı. Önce “Xe Services” adını alan şirket, daha sonra satıldı ve adı “Academi” olarak değiştirildi.

İmamoğlu'ndan eleştirilere yanıt: 1-2 saat gitmekten doğal bir şey olmaz
Feci kaza yürek yaktı! 2’si çocuk 3 ölü
Millet İttifakı'nda 'yok sayma' çatlağı! CHP'li belediyelere sert eleştiri
Gözler saat 22.00'de! Piyasalar nasıl etkilenecek?
ABD'de korkunç cinayet! Türk öğretmen öldürüldü
Galatasaray'dan bomba golcü hamlesi! Eski Fenerbahçeli...
Erdoğan'a hakaretten tutuklanmıştı! Sedef Kabaş hakkında yeni gelişme
Evlat acısıyla sarsılan Ebru Şallı: Yorumlar çok acımasız!
Kan donduran an! Annesini boynunu keserek öldürdü
Arabayla uçmaya hazır olun! Onaylandı
Yasak aşk krizi! Ünlü modacıyı çıldırtan soru
Araç alacaklara kötü haber! Zam sinyali
Merhum futbolcuyu anlattı! 'Baba eğer yarın oynarsam...'
Kuzey Kutbu'nda yeni cephe açıldı! Savaş gemileri adım adım izleniyor
Aşısız adama şok! Hastanenin kararı tartışma yarattı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler