Geri Dön
Dünyaİspanya'da son haftada corona virüsten 21 kişi öldü

İspanya'da son haftada corona virüsten 21 kişi öldü

İspanya Sağlık Bakanlığı, yeni tip corona virüs (covid-19) salgınından son bir haftada 21 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

İspanya'da son haftada corona virüsten 21 kişi öldü

 

Kovid-19'da geçmişe dönük verileri revize etmeyi sürdüren, sadece haftalık ölü ve günlük vaka rakamlarını paylaşan Bakanlık, dün 28 bin 323 olarak verdiği toplam ölü sayısını bugün bir artırarak 28 bin 324 olarak güncelledi.

Açıklanan rakamlarda son 7 günde 21 olan Kovid-19 kaynaklı ölümlerin çoğunluğu Madrid (8) ve Castilla y Leon (6) özerk yönetimlerinde görüldü.

Ayrıca PCR testlerine göre son 24 saatte 125 artan vaka sayısının, toplamda 246 bin 504'e yükseldiği bilgisi verildi.

İkinci dalga görülen yerlerde tedbirler artırıldı

Öte yandan Kovid-19'a karşı mücadelede ülke genelinde "yeni normal" süreci başlasa da salgında ikinci dalga görülen yerlerde tedbirler tekrar artırıldı.

Ülkenin doğusundaki Aragon özerk bölgesinin Huesca kentindeki üç küçük yerleşim yerinde Kovid-19 vakalarında ikinci dalganın tespit edildiği açıklandı.

Bu zamana kadar ikinci dalga görülen 36 yerde kontrolün sağlandığını söyleyen Sağlık Bakanı Salvador İlla, şu andaki en büyük endişesinin Aragon'daki vakalar olduğunu kaydetti.

Buralarda restoranların yüzde 50 (yeni normallikte yüzde 75), havuzların üçte bir (yeni normallikte yarı yarıya) kapasiteye geri döndüğü, serbest dolaşımın mecbur olmadıkça yapılmamasının tavsiye edildiği bildirildi.

Ayrıca güneydoğudaki Murcia bölgesinde, Bolivya'dan gelen 3 kişide çıkan Kovid-19'un şimdiye kadar 16 kişiye bulaştığının tespit edildiği, 60 kadar kişinin de tedbir için karantinaya alındığı açıklandı.

Barselona'da ise sosyal mesafe kurallarına uyulmadığı ve kalabalığın tespit edildiği 6 plajın pazar günü öğleden sonra yerel güvenlik yetkilileri tarafından kapatıldığı açıklandı.

Plajlara kalabalıkları tespit eden sensörler yerleştiren Barselona Belediyesi, yüzde 60'a kadar doluluk oranına müsaade ederken, bunun üzerine çıkılması halinde müdahale ediyor.

Portekiz'deki durum

Portekiz hükümeti ise Kovid-19'dan son 24 saatte 4 kişinin hayatını kaybettiğini ve salgından ölenlerin 1534'e çıktığını açıkladı.

Son 24 saatte 259 yeni vakanın tespit edildiği ülkede, Kovid-19 bulaşanların sayısının 39 bin 392 olduğu bildirildi.

Kovid-19 hastalarında iyileşenlerin sayısı ise 25 bin 548 olarak verildi.

Metrelerce kuyruk oluştu; 2 ton baklava 3 saatte tükendiEskişehir'de Ramazan Bayramı'na 2 gün kala, kilosu 18 ile 30 lira arasında değişen baklavaları almak isteyenler işyeri önünde uzun kuyruklar oluştururken, 2 ton baklava yaklaşık 3 saatte tükendi. Polis ekipleri koronavirüs tedbirleri nedeniyle kuyruktakileri sık sık sosyal mesafeye dikkat edilmesi konusunda uyardı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet