Geri Dön
Dünyaİsrail, medya binasını vurdu

İsrail, medya binasını vurdu

İsrail’in Gazze’ye yönelik hava saldırıları devam ederken dün AP haber ajansı ve El Cezire’nin ofislerinin bulunduğu bina da İsrail uçaklarının hedefi oldu. İsrail saldırılarında yaşamını yitirenlerin sayısı 145’e çıktı

İsrail, medya binasını vurdu

DIŞ HABERLER SERVİSİ - Gazze’ye günlerdir füze yağdıran İsrail savaş uçakları, dün de Amerikan merkezli haber ajansı Associated Press (AP) ile Katar merkezli televizyon kanalı El Cezire’nin ofislerinin de bulunduğu 13 katlı vurarak yerle bir etti. “Cela” adlı binada, AP ve El Cezire bürolarının yanı sıra doktor muayenehaneleri ile avukatlık bürolarının da olduğu binada 60 daire bulunuyordu.

‘Dehşete düştük’

El Cezire, saldırıdan önce İsrail’in binayı bir saat içinde bombalayacağını bildirdiğini açıkladı. Aynı zamanda Gazze’deki birçok bölgeye internet hizmeti de sağlayan kulelerin bulunduğu bina saldırı sonrası tamamen yıkıldı. AP Başkanı Gary Pruitt, İsrail ordusunun binayı vurması karşısında “şoke olduklarını” ve “dehşete düştüklerini” açıkladı.

El Cezire de, “İsrail’in yaptığı, gerçeğin ortaya çıkmasını engellemeyi  amaçlayan barbarca bir eylemdir” açıklaması yaptı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki ise, “Gazetecilerin ve bağımsız medyanın emniyet ve güvenliğini sağlamanın büyük bir sorumluluk olduğunu  İsraillilere doğrudan ilettik” dedi.

İsrail, binada “Hamas istihbaratına ait askeri varlıkların bulunduğunu” iddia etti; “Hamas’ın askeri malzemelerinin olduğu binada yaşayanları kalkan olarak kullandığını” öne sürdü.

Gazze’nin batı kesimindeki Şati Mülteci Kampı’nda bir eve düzenlenen saldırıda ise, çoğu çocuk 10 Filistinli daha hayatını kaybetti. Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Şati Mülteci Kampı’nda yaşananları “yeni bir katliam” olarak nitelendirdi. Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, 10 Mayıs’tan bu yana İsrail’in Gazze  saldırılarında 41’i çocuk, 23’ü kadın 145 Filistinli’nin hayatını kaybettiğini, 1100 kişinin  yaralandığını açıkladı.

Hamas’tan füze

Hamas’ın İsrail’e yönelik füze saldırıları da devam ediyor. Gazze’den İsrail’e 200 füze atıldığı açıklandı. Açıklamada, bunlardan 30’unun Gazze topraklarına düştüğü, 100’den fazlasının “Demir Kubbe” hava savunma sistemi tarafından imha edildiği aktarıldı. İsrail’de hayatını kaybedenlerin sayısı da 9’a yükseldi. Tel Aviv dışındaki Ramat Gan bölgesine isabet eden bir füze nedeniyle bir İsrailli hayatını kaybetti.

10 dakika bile izin vermediler

El Cezire, saldırı öncesi binanın sahibi Cevad Mehdi ile İsrail istihbaratından adı açıklanmayan bir subay arasında yapılan telefon görüşmesini ekranlara taşıdı.

Gazetecilerin İsrail’in son saldırısında 10 kişinin hayatını kaybetmesi nedeniyle gün boyu hastanelerde çekim yaptıklarını ve canlı yayında uyarıyı aldıklarını dile getiren Mehdi, binanın vurulmadan önce 10 dakika daha zaman kazanabilmek için İsraillileri ikna etmeye çalışıyor.

Bina sahibi Mehdi, “Sorumlu kimse bize 10 dakika daha vermesini  isteyebilir misin? 15.00 ile 15.10 arasında hiçbir şey değişmez. Bina geri gelmeyecek sadece basın yeleği giyen 4 kişi, kameralarını ve diğer ekipmanlarını  alacaklar, silah almayacaklar” diyor.

İsrailli subayın, “Hiç kimsenin binaya dönmesine izin verilmeyecek,  hiç kimsenin” demesi üzerine Mehdi, yeniden 10 dakikalığına gazetecilerin binaya girmesine izin verilmesi talebini tekrarlıyor.

İsrailli subay Mehdi’nin talebini geri çevirerek, “10 dakika falan  olmayacak, hiç kimsenin binaya girmesine izin verilmeyecek. Size zaten binayı boşaltmak için bir saat verdik. Bu onlar için, benim için değil. Bu benim değil onların hayatı” ifadelerini kullanıyor.

Gazetecilere 10 dakika izin verilmesi konusundaki talebini sürdüren  Mehdi, “Çalışma hayatımız sona erdi. Hatıralarımızı, hayatımızı ziyan ettiniz. Ne isterseniz onu yapın. Şimdi kapatıyorum. Ne istiyorsanız onu yapabilirsiniz. Sizden büyük Rab var.” diyerek tepkisini dile getiriyor.

İsrailli subay ise adeta dalga geçercesine “Peygambere salavat getir”  diyor ve binada kimse olup olmadığını soruyor.

Biden aradı

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Netanyahu ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Netanyahu, Biden’a “sarsılmaz desteği” için teşekkür ederek, İsrail’in sivillere zarar vermekten kaçındığını ve savaş uçaklarının bombalamadan önce binaların tahliye edilmesi için süre tanıdığını savundu. Abbas ile Biden arasındaki görüşmede de bölgedeki son gelişmeler ele alındı.

İİT Filistin için toplanıyor

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İcra Komitesi, Filistin için bugün Dışişleri Bakanları düzeyinde olağanüstü toplanıyor. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İsrail’in Filistin topraklarına yönelik saldırıları karşısında, Türkiye’nin Filistin makamları ve İİT Zirve Dönem Başkanı Suudi Arabistan ile bilistişare girişimleri üzerine, bugün Dışişleri Bakanları Düzeyinde Açık Katılımlı İİT İcra Komitesi Olağanüstü Toplantısının videokonferans formatında düzenleneceği ifade edildi. Açıklamada, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılacağı toplantıda, İsrail’in Filistin topraklarına yönelik saldırılarına karşı İİT bünyesinde ve uluslararası alanda atılabilecek adımların istişare edileceği belirtildi.

İsrail bayrağı Zarif’i vazgeçirdi

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Shallenberg’le yapacağı görüşmeyi, bu ülkenin, devlet binalarına İsrail bayrağı çekmesi nedeniyle iptal etti. İspanya’da temaslarda bulunan Zarif’in sonraki durağının, Viyana olması bekleniyordu. Avusturya, önceki gün İsrail’le dayanışma içinde olduklarını göstermek amacıyla devlet binalarına bu ülkenin bayrağını çekmişti.

 

 

Bir tarafta deniz keyfi, bir tarafta müsilaj temizliğiMarmara Denizi'ni etkisi altına alan müsilaj Balıkesir'in Erdek sahillerine kadar kadar geldi. Bir yandan ekipler müsilajı temizlerken bir yandan da çocukların denize girmesi dikkat çekti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet