Geri Dön
Dünyaİsrail’de yeni dönem

İsrail’de yeni dönem

İsrail’de Yesh Atid ve Yamina partilerinin öncülüğündeki koalisyon hükümetinin Meclis’te güven oyu almasıyla 12 yıllık Netanyahu dönemi bitti

İsrail’de yeni dönem

İsrail’de koalisyon hükümetinin Meclis’te güven oyu almasıyla 12 yıllık Netanyahu dönemi sona erdi. Yesh Atid (Gelecek Var) Partisi lideri Yair Lapid ve Yamina lideri Naftali Bennett’in öncülüğünde Netanyahu karşıtı partilerin oluşturduğu ülkenin 36. hükümeti, 120 sandalyeli Meclis’te 59’a karşı 60 “evet” ve 1 çekimser oyla güven oyu almayı başardı. Naftali Bennett başbakanlık koltuğuna oturan ilk isim olurken, dönüşümlü başbakanlık kapsamında hükümetin ikinci başbakanı Ağustos 2023’te Yair Lapid olacak.

Netanyahu öfkeli

Güven oylaması öncesinde İsrail Meclisi’ndeki yüksek tansiyon dikkat çekti. Naftali Bennett’in kürsüye çıkmasıyla Meclis karıştı, Netanyahu blokundan “yalancı, suçlu” gibi sözlerle bağıran vekiller sık sık Bennett’in konuşmasını kesti, bazı milletvekilleri Genel Kurul dışına çıkarıldı. Yair Lapid sözlerinin kesilmesi nedeniyle planladığı konuşmasını yapamadı. Netanyahu ise konuşmasında, “tehlikeli hükümet” olarak nitelediği yeni hükümeti devirmek için elinden gelen her şeyi yapmaya söz verdi. İsrail’in yeni başbakanı Naftali Bennett ve koalisyon hükümetinin bakanları tek tek Meclis kürsüsüne gelerek yemin etti. Birbirinden çok farklı görüşteki 8 partiden oluşan koalisyonun uzun soluklu olup olmayacağı ülkede tartışılıyor.

 

Edirne'de tırla otomobil çarpıştıEdirne'de tırla otomobilin çarpışması sonucu 1 kişi hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet