Geri Dön
Dünyaİsveç'i ayağa kaldıran deniz objesi

İsveç'i ayağa kaldıran deniz objesi

Başkent Stockholm açıklarında görülen esrarengiz deniz objesi İsveç'i ayağa kaldırdı. Karadan tek kare fotoğrafı çekilen "deniz objesi" asker alarmda. Savaş gemileri, helikopterler arama çalışmalarına katıldı.

İsveç'i ayağa kaldıran deniz objesi

İsveç donanmasının, ülke karasularında görüldüğü iddia edilen 'gizemli deniz aracına' yönelik arama çalışmaları sürüyor. Söz konusu aracın fotoğrafı da yayımlandı.

Cuma gününden bu yana mayın tarama gemileri ve helikopterlerin de katıldığı devriyelerde 200’den fazla asker kıyıdan yaklaşık 50 km kadar açıkta arama çalışmalarına devam ediyor.

İsveç Kraliyet Donanması’ndan Amiral Anders Grenstad konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “Askeri veya daha ufak bir denizaltı olabilir. Dalış için motorlu sualtı aracı kullanan topraklarımızda herhangi bir işi olmayan dalgıç veya dalgıçlar da olabilir. Biz, yabancı denizaltı faaliyetlerinin aslı var mı yok mu onu araştırıyoruz” dedi.

RUS DENİZALTISI İDDİASI

Öte yandan olayın Ukrayna krizinden dolayı İskandinav ve Baltık devletleri ile Rusya arasında gerginliğin yükseldiği bir dönemde olması dikkat çekti. İsveç medyasında yer alan haberlerde söz konusu denizaltının Rusya’ya ait olduğu öne sürüldü. Ancak resmi kaynaklar iddiaları henüz doğrulamadı.

Ayrıca olay, İsveç‘in kıyılarında şüpheli Sovyet denizaltıları aramaları yaptığı Soğuk Savaş zamanını hatırlattı.