Geri Dön

Japonya Başbakanı Abe, Remdesivir ilacının kullanımını onaylayacak

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Remdesivir adlı ilacın corona virüsü tedavisinde kullanılmak üzere yakında onaylanacağını açıkladı.

Japonya Başbakanı Abe, Remdesivir ilacının kullanımını onaylayacak

Çin’in Wuhan kentinden dünyaya yayılan corona virüsü pandemisi nedeniyle ülke genelinde OHAL ilan edilen Japonya’da, Başbakan Shinzo Abe hastalığın tedavisinde kullanılacak ilaçla ilgili açıklamada bulundu. Remdesivir adlı ilacın corona virüsü tedavisinde kullanımının yakında mümkün olacağını belirten Abe, yasal iznin önümüzdeki süreçte onaylanacağının sinyalini verdi. Japonya hükümetinden farklı kaynaklar da, ilacın kullanımı için gereken yasal iznin önümüzdeki ay verileceğini doğruladı.

KLİNİK ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
ABD’li ilaç şirketi Gilead tarafından Ebola tedavisinde kullanılmak üzere geliştirilen Remdesivir’in Covid-19 semptomları gösteren hastalar üzerindeki etkisini araştıran klinik çalışmaların bu ay sonunda tamamlanması bekleniyor. Gilead firmasının Japonya biriminden yapılan açıklamada, klinik çalışmaları sürdüren ekibin ilacın etkinliği ve güvenliğini kanıtlamaya odaklandığı belirtiliyor.

Klinik çalışmaların sonucunun açıklanmasının ardından Japonya’da hükümetin ilaca yasal izin için gerekli adımları atması bekleniyor.

İLK İLAÇ DEĞİL
Japonya daha önce corona virüsü tedavisinde kullanılabileceğini açıkladığı grip ilacı Avigan’ın klinik testlerine başlamış, Çin’de etkinliği halihazırda kanıtlanan ilacın üretimi artırılmıştı. Dün de Shionogi & Co adlı şirket corona virüsü için aşı geliştirme çalışmalarına bu yıl başlanacağını duyurmuştu.

Şentop'tan, Trakya Üniversitesi'nde Kosova'nın bağımsızlık günü kutlama programına videolu mesajTBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Kosova'nın bağımsızlığı, toprak bütünlüğü ve egemenliği Balkanlar'daki istikrar ve barış için olmazsa olmaz bir husustur." ifadesini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet