Geri Dön
Dünya‘Kadınlar toplum dışına itiliyor’

‘Kadınlar toplum dışına itiliyor’

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komiserliği’ne bağlı insan hakları uzmanlarının raporunda, Taliban yönetiminde kadın ve kızların sistematik olarak toplum dışına itildiği ve kolektif cezalandırmaya tabi tutulduğu uyarısı yapıldı.

‘Kadınlar toplum dışına itiliyor’

 

Afganistan'da kadınlarla kızlara yönelik şiddet ve cinsiyete dayalı ayrımcılığın kurumsallaştığına dikkat çeken uzmanlar, kadınların işlerine geri dönmelerine izin verilmemesi, kamuya açık alanlarda yanlarında bir erkeğin bulunması gerekliliği, tek başlarına toplu taşımayı kullanamamaları, kıyafet kısıtlamaları gibi uygulamalara işaret etti. DW Türkçe’nin aktardığına göre, bu kısıtlamaların kadınların geçimlerini sağlamalarını büyük ölçüde zorlaştırdığı ve kadınları yoksulluğa ittiği belirtildi. Uzmanlar ayrıca Taliban'ın "geçici" olarak yürürlüğe koyduğu ve kız çocuklarının 7. sınıftan sonra okumalarını engelleyen uygulamanın da devam ettiğine işaret etti.

Raporda, "Bu politikalar kadın ve kızların kolektif cezalandırmaya tabi tutulmaları anlamına gelmekte. Kadınları ekonomik, sosyal ve siyasi alandan dışlamaya yönelik sürekli çabalardan endişeliyiz" denildi.