Geri Dön
DünyaKayıp ‘Amber Odası’ denizde aranıyor

Kayıp ‘Amber Odası’ denizde aranıyor

Polonyalı dalış grubu Baltictech, 1945’te İkinci Dünya Savaşı sırasında Sovyetler Birliği tarafından batırılan Nazi gemisi Karlsruhe’nin enkazını, Polonya sahil kasabası Ustka’dan 70 mil uzakta keşfetti.

Kayıp ‘Amber Odası’ denizde aranıyor

DIŞ HABERLER - Karlsruhe’nin enkazında efsanevi “Amber Odası”nın bulunması için dalışlara başlandı. Bir dönem “dünyanın 8’inci harikası” olarak anılan Amber Odası, 1716’da Rus Çarı Büyük Petro’ya hediye edilmişti. Kehribar ve altınla süslenmiş olan oda, Rusya’nın St. Petersburg kenti yakınlarındaki Katerina Sarayı’nın önemli bir parçasıydı. Ancak, İkinci Dünya Savaşı’nda Alman diktatör Hitler’in Sovyetler Birliği’ni işgali sırasında Naziler tarafından parçalanıp çalınan oda, en son Rusya’nın Kaliningrad (o dönemdeki adıyla Koenigsberg) kentinde depoda görülmüştü.

Kilitli kargo kutuları

1945’te Hitler rejiminin yıkılmasıyla Amber Odası ortadan kayboldu. Enkazı bulunan Karlsruhe gemisi, son yolculuğunda 360 ton mal ile Koenigsberg’den ayrılmıştı ve gemi, içinde büyük, değerli bir kargo olduğunu düşündüren iki mayın temizleme gemisi tarafından korunuyordu. Bu nedenle, geminin enkazında Amber Odası’nın da bulunabileceğine dair umutlar arttı. Operasyona liderlik eden Tomek Stachura, “Amber Odası son kez Koenigsberg’de görüldü. Almanlar Amber Odası’nı Baltık Denizi’nden geçirecekse Karlsruhe gemisi onların son şansıydı” dedi. Dalgıçlar, denizin 289 fit altında bulunan enkazı keşfetmek için önce kameralı dalış robotlarını kullandı ve çok sayıda kilitli kargo kutusu buldu.

İnsanlarla birlikte batırıldı

Baltictech, gemi enkazında 147 milyon dolar değerinde olduğu düşünülen kayıp Amber Odası’nı bulmak için çalışmalarını sürdürüyor. Günde 12 dalış yapacak olan  dalgıçlar, üç kişilik ekipler halinde gemi enkazının ortasındaki açıklıktan batığa girecek. Dalgıçlar, keşfettiklerini belgeleyecek ve envanterini çıkaracak. Amber Odası’ndan parçalar bulunursa, Polonya makamları sandıkları yüzeye çıkarmaya başlamak için resmi dalışa onay verecek. Stachura, gemide ölenlerin Alman olması nedeniyle Almanya’nın bölgeyi deniz mezarı ilan edebileceğini ve bunun enkazda araştırma yapmayı imkansız kılacağını hatırlattı. Karlsruhe gemisi, tarihin en büyük deniz tahliyelerinden Hannibal Operasyonu’nda, binden fazla Almanya vatandaşının, savaşın sonuna doğru Sovyetler Birliği güçlerinden kaçırılmasında kullanılmıştı. Ancak Sovyetler Birliği tarafından batırılan gemiden sadece 113 kişi kurtarılmıştı.

 

Bugün gözaltına alındı! 'Sahte doçent' suçlamasına yanıtAksaray Üniversitesi öğretim üyesi Zehra Zulal Atalay Laçin, doçentlik belgesi sahte olduğu iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alındı. Laçin'in suçlamaları kabul etmediği öğrenildi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler