Geri Dön
Dünya‘Kendi mezarımızı kazıyoruz’

‘Kendi mezarımızı kazıyoruz’

BM 26. İklim Konferansı’nın Liderler Zirvesi’nin açılış konuşmalarında, gezegenin ve dünyanın geleceği için kara bir tablo çizildi. BM Genel Sekteri Guterres, doğaya tuvalet gibi davranmaya bir son vermemiz gerektiğini belirtirken, İngiltere Başbakanı Boris Johnson gezegenin durumunu bir bombaya bağlı James Bond’a benzetti.

‘Kendi mezarımızı kazıyoruz’

İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) 26. İklim Konferansı 120’ye yakın ülke liderinin katılımıyla devam ederken, dün gerçekleştirilen liderler zirvesine, BM genel Sekreteri Antonio Guterres’in iklim değişikliği konusundaki sert uyarıları damga vurgu. BM Genel Sekreteri, fosil yakıtlara olan bağımlılığın insanlığa ve gezegene tehlikelerini vurgulayarak ‘kendi mezarımızı kazıyoruz’ ifadelerini kullandı. Guterres, “Bioçeşitliliğe gaddarca davranmaya, karbonla kendimizi öldürmeye, doğaya tuvalet gibi davranmaya son vermemiz gerek, yeter” sözleriyle dünya liderlerine seslendi. Deniz seviyesindeki yükselişin 30 yıl öncesine kıyasla iki katına çıktığına dikkat çeken Guterres, okyanusların hiç olmadığı kadar ısındığını ve Amazon Ormanlarının artık daha fazla karbon emisyonunu absorbe edemediği uyarısında da bulundu.

‘Kendi mezarımızı kazıyoruz’

‘Kıyamet cihazına bağlı’

Konferansın ev sahibi İngiltere Başbakanı Boris Johnson da açılış konuşmasında iklim değişikliğiyle mücadele konusunda zamanın çoktan aşıldığını, “gece yarısına 1 dakika kaldığını” belirtti. Somut adımlar atılmaması durumunda gelecek nesillerin mevcut liderleri affetmeyeceğini belirten Johnson, dünya liderlerine kömürü aşamalı olarak bırakma ve elektrikli araçlara geçişi hızlandırma çağrısı yaptı. Küresel ısınma ve iklim değişikliği konusunda dünyanın durumunu James Bond’a, gezegeni ise bir kıyamet cihazına benzetti. “Dünya bir kıyamet cihazına bağlı” ifadesini kullanan Johnson, James Bond gibi gezegenin, onu yok edecek bir bombaya bağlı olduğunu ve bu bombayı etkisiz hale getirmeye çalıştığını belirtti. “Hepimiz kabaca aynı durumdayız, ancak şu an ‘saatli bir kıyamet cihazı’ kurgu değil gerçek” dedi. Dinleyici ülke liderlerine “James Bond gibi hissetmesek veya böyle görünmesek de, bu zirveyi, insanlığın bombayı etkisiz hale getirmeye başladığı ana getirebiliriz” ifadelerini kullandı.

Greta’ya gönderme yaptı

Johnson ayrıca iklim değişikliği konusunda bugün ciddi olunmaması halinde, gelecekte çocuklar için çok geç olacağına yönelik uyarıda da bulunurken, geçtiğimiz ay kendisini tiye alan İsveçli aktivist Greta Thunberg’e de kendi sözleriyle atıfta bulundu. Daha önceki iklim konferanslarındaki deneyimlerinden bahseden Johnson, verilen tüm sözlerin harekete geçilmemesi durumunda ‘bla bla’dan başka bir şey olmayacağını belirtti. Seslendiği dünya liderlerinin yaş ortalamasının 60’ın üzerinde olduğunu vurgulayan İngiltere Başbakanı, bunun dışarıdaki genç protestocuları umutsuzluğa sürükleyebileceğine dikkat çekti.

‘Kendi mezarımızı kazıyoruz’

Prens Charles ise, konuşmasını yapmak üzere sahneye çıkarken küçük bir kaza geçirdi ve düşme tehlikesi geçirdi. Dünyanın bir ‘varoluş tehdidi’ ile karşı karşıya olduğunu belirten Prens Charles, dünya liderlerini iklim krizine yönelik bir araya gelme çağrısı yaptı. Dünya liderlerine doğrudan seslenerek, “Ülkelerinizin çoğunluğunun, sürekli artan kuraklık, seller, kasırgalar ve orman yangınları gibi iklim değişikliğinin korkunç etkilerini yaşadığınızı biliyorum, tüm bunları korku verici bir film gibi izliyoruz. Bu sebeple, dünyanın karar alıcıları olarak sizlere, farklılıkların üstesinden gelmede pratik yolları bulmanız ve böylece bu değerli gezegeni ve tehlike altındaki gençlerin geleceğini kurtarmak hep birlikte çalışabilmemiz için ısrar ediyorum” ifadelerini kullandı.

İklim Konferansı’nda, küresel ısınmayı, sanayi öncesi döneme kıyasla 1.5 dereceyle sınırlandırmak için karbon salımlarına sınır getirme konusunda bir anlaşmaya varmayı hedeflemesine rağmen, uzmanlar böylesi bir anlaşmanın zor göründüğünü ifade ediyor.

‘Kendi mezarımızı kazıyoruz’

‘Küresel karbon piyasası’ kurulsun çağrısı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, konferansta yaptığı konuşmada küresel bir karbon piyasasının emisyonları azaltabileceğine işaret ederek, “Küresel karbon piyasası oluşturmak gibi sağlam bir kurallar çerçevesi üzerinde anlaşmamız gerekiyor. Karbona bir fiyat verin. Doğa artık o bedeli ödeyemez” dedi. Von der Leyen, tüm ülkelerin “net sıfıra” ulaşma yarışını hızlandırması gerektiğini belirterek, “Her şeyden önce, 2030’a kadar emisyonları azaltmak için güçlü taahhütler vermeliyiz. 2050’ye kadar net sıfır iyi bir hedef ama yeterli değil. Bu on yıl içerisinde somut eyleme ihtiyacımız var” diye konuştu.

İklim zirvesine özel jetle gittiler

COP26 İklim Zirvesi’nde dünya liderleri ve aktivistler karbon emisyonunu azaltma çağrıları yaparken, söz konusu zirveye katılmak için liderler ve heyetlerinin dünyada en fazla karbon emisyonuna neden olan özel jetleri kullanması tepki topladı. Daily Mail’e göre, dün Glasgow’a en az 52 özel jet indi. Zirve için toplam 400 uçuşun gerçekleşmesi beklenirken, COP26 için gelen özel jet filosu toplamda 13 bin ton karbondioksit salınıma neden olacak.

18 terörist öldürüldü! Bakan Akar'dan flaş açıklama
Hemşire Ömür Erez’i canice öldürdü! Korkunç detayı itiraf etti
Sinyali verdi! Gözler 27 Ocak'ta, belirleyici olacak
İstanbul'da akılalmaz olay! Taksici Fransız turisti kaçırdı
Ülkenin konuştuğu Türk! Sarah ile Musa'dan sonra Anna-Marie ile Mürsel...
Galatasaray Başkanı Burak Elmas, Terim'le ayrılık sürecini anlattı: 'Hayatımın en travmatik 10 dakikası'
Ünlü isim trans birey oldu! 'Umut Veren Kadın Oyuncu Ödülü' istemiş
İstanbul'da baltalı okul baskını! Korkuyla sınıflara kaçtılar
Çalınınca gözyaşlarına boğulmuştu! Bakan Kurum'un hediyesi duygulandırdı
Türkiye günlerce bu olayı konuştu! Cezası belli oldu
Gaziantep’te ikinci dalga alarmı! 54 yıl sonra en yoğun kar...
Galatasaray'da büyük pişmanlık! Sene başında gönderildi, fırtına gibi esiyor
Ahmet Tatlıses'in sağlık durumu! 'Tümör alındı, biyopsiye gönderildi'
Striptiz odası ortaya çıktı! Putin'in 'nargile' keyfi
Okan Yalabık-Ezgi Ayvalı'nın dört yıllık aşkı belgelendi!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler