Geri Dön
DünyaKobani'den son dakika haberleri

Kobani'den son dakika haberleri

Kobani'de IŞİD'in düzenlediği saldırılar hız kesmeden devam ediyor. Amerika'nın gönderdiği silah yardımlarından bir kısmının IŞİD bölgesine düştüğü iddia edildi. Kobani'den son dakika haberleri bu sayfada...

Kobani'den son dakika haberleri

IŞİD militanları tarafından çekilen ve video paylaşım sitelerinde yayınlanan bir görüntüde, paraşüt ile bölgeye bırakılan koliler görülüyor.

Yüzünü maske ile kapatan silahlı bir IŞİD militanı ise Arapça yaptığı konuşmada koalisyon uçaklarının silah yardımını, YPG yerine yanlışlıkla kendilerinin bulunduğu bölgeye bıraktığını söyledi.

"Bu yardımı uçaklarla kafir PKK'ya gönderdiler ama çok şükür elimize geçti" diyen IŞİD militanı daha sonra etrafa saçılan kutuları açarak içindeki el bombaları ile roket başlıklarını gösteriyor.

ABD'nin Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi'nden gönderilen silahları Kobani'ye havadan ulaştırmasının ardından IŞİD saldırıya geçti. Örgüt militanları sınır kapısı yakınında bomba yüklü 2 araçla intihar saldırısı gerçekleştirdi.Saldırısı sonrası yükselen alev topu Suriye sınırındaki Suruç ilçesinden de görüldü.

Saldırılar yoğunlaşıyor

IŞİD militanlarının Kobani'de tüm cephelerde saldırıya geçmesiyle çatışmalar yoğunlaştı. IŞİD ve Kürt gruplar kentin güneyiyle doğusunda çatışırken, uluslararası koalisyona bağlı savaş uçakları da IŞİD mevzilerini vurdu.

ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey IŞİD'i tanımlarken, "inanılmaz derecede hızlı taktik ve yer değiştiriyorlar" demişti. ABD'nin IŞİD'i Irak'ta havadan bombalaması sonrası örgüt, hızla yön değiştirerek Kobani'ye saldırmıştı. Kobani'de günlerdir devam eden saldırılar sonrası köşeye sıkışan IŞİD yeniden Kuzey Irak'ta Yezidilerin bulunduğu Sincar bölgesine yöneldi.

Irak ve Şam İslam Devleti'ne bağlı militanlar, Kuzey Irak'ta Yezidilerin yaşadığı Sincar Dağı bölgesine kuzeyden saldırı başlattı.

Bölgeyi iki aydır IŞİD'den korumaya çalışan Yezidi milisler, iki köyün terör örgütü IŞİD'in eline geçtiğini açıkladı. Bölgede yaşayan halkın ibadethanelere sığındığı belirtiliyor.

Ailelerina sms ile veda ediyorlar

Sincar Dağı'nda IŞİD'e karşı mücadele veren Yezidi milislerin lideri Kasım Şeşo, bölgede 3 bin milis ve 7 bin sivilin yaşadığını belirtti.

Yezidi milisler, IŞİD'e karşı son savaşta yaşamını yitirecekleri endişesiyle aileleri ve çocuklarıyla SMS aracılığıyla vedalaşıyor.IŞİD'in bölgeye girmesiyle yeniden katliama maruz kalacaklarından endişelenen Yezidiler, ABD'den hava saldırıları düzenlemesini istedi.

Adana ve İstanbul’da DEAŞ operasyonu Adana ve İstanbul’da terör örgütü DEAŞ’a yönelik soruşturmada 14 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner