Geri Dön

Kosova Elektrik İdaresi'nde büyük yolsuzluk skandalı

Araştırma Komisyonu 6 yıldır kimseye fatura kesilmediğini ortaya çıkardı

KOSOVA Elektrik İdaresi'nde incelemelerde bulunan araştırma komisyonu, burada büyük yolsuzluklar yapıldığını ve yıllardır pek çok kişiye fatura kesilmediğini ortaya çıkardı. Kosova hükümeti, ortaya çıkan skandal sebebiyle elektrik idaresinin üst düzey yetkililerini görevden almak ve mahkemeye vermek için hazırlık yapıyor.
Kosova'da, savaştan bu yana ülkenin en önemli sorunlarından birini elektrik üretimi oluşturuyor. Bu sorunla bir türlü baş edemeyen Kosova’da vatandaşlar, 30 derecenin üzerindeki sıcaklıkta günde 8 saatlik elektrik kesintileri ile zor anlar yaşıyor. Jeneratörler ise Kosova'da hayatın ayrılmaz bir parçası konumunda.
Elektrik kesintileri nedeniyle Kosova hükümeti, elektrik idaresine 100 milyon Euro verdiği halde durum değişmedi. Bu sebeple Başbakan Haşim Taçi'nin emriyle bir araştırma komisyonu kuruldu ve Kosova Elektrik İdaresi'nde inceleme yapıldı. Komisyon başkanı ve Başbakan Vekili Hayrettin Kuci, incelemeler neticesinde hazırladığı raporda, Kosova Elektrik İdaresi'nde büyük yolsuzluklar yapıldığının ortaya çıktığını ifade etti.
Komisyon raporuna göre Kosova Elektrik İdaresi 2002 yılından itibaren vatandaşların sayaçlarını okumamış ve fatura göndermemiş. Bazı vatandaşlar da 2002 yılından itibaren gelen faturaların ödemelerini yapmamış. Elektrik idaresi ise bu konuda kimseye bilgi vermemiş. Araştırmaya göre, 2002 yılından bu yana 90 bine yakın tüketici bir cent bile ödeme yapmamış. Bu sebeple Kosova hükümeti 119 milyon 800 bin Euro kayba uğramış.
Kosova hükümeti, ortaya çıkan bu skandal nedeniyle sorumluları mahkemeye vermek için hazırlık yapıyor. Kosova'da vatandaşlar ve basın yayın organları ise konuyu ‘Görülmemiş bir skandal’ olarak nitelendiriyor.
Bu arada hükümetin emriyle bugüne dek fatura gönderilmemiş vatandaşlara faturaları gönderiliyor ve borçlu olan tüketicilerin elektrikleri kesiliyor.

Suriye'nin kuzeyine balistik füze saldırısı! Ölü ve yaralılar var...Suriye'nin kuzeyindeki Cerablus ve Bab ilçelerinde iki ayrı noktaya düzenlenen balistik füze saldırısında ilk belirlemelere göre 1 sivil öldü, 18 sivil yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet