Geri Dön

Kosova karıştı! 150 yaralı 38 gözaltı

Kosova'nın başkenti Priştine'de, Kendin Karar Al Hareketi'nin çağrısı üzerine düzenlenen protestoda polis ile eylemciler birbirine girdi. Polis ile protestocular arasında çıkan çatışmalar 6 saat sürdü ve akşam saatlerinde sona erdi. Çatışmaların ardından başkent Priştine caddeleri harabeye dönüştü. Kosova'nın bağımsızlığından bu yana başkent Priştine'de yaşanan en şiddetli protestolarda resmi rakamlara göre 150 kişi yaralandı.

Kosova karıştı! 150 yaralı 38 gözaltı

'VAHŞİ' DEYİNCE...

Kosovalı annelere 'Vahşi' diyen Topluluklar ve Geri Dönüş Bakanı Aleksandar Jablanoviç'in hala görevden alınmayışını protesto eden Vetvendosye Hareketi üyeleri, Kosova'nın Başkenti Priştine'de bulunan Başbakanlık binası önünde gösteri yapmak isteyince polis müdahalede bulundu.

BELEDİYE BAŞKANI DA GÖZALTINDA

Göstericilerin taş yağmuruna polis de biber gazı ile müdahale etti. Çıkan çatışmada 52’si polis olmak üzere 110 kişi yaralandı. Polis Priştine Belediye Başkanı Şpend Ahmeti’yi ve bazı eylemciler dahil 27 kişiyi gözaltına aldı.

Saat 12.00 sıralarında Vetvendosye Hareketinin düzenlendiği protestolar sakin başladı. 10 bin kişinin hazır bulunduğu protestolarda, AAK partisi milletvekili Donika Kaday Buyupi konuşmaya başladığı anda, Kosova polisi başbakanlık binası önünde toplanan ve barikatları aşmaya çalışan göstericileri göz yaşartıcı gaz kullanarak dağıtmaya başladı. Polis zırhlı araçlarla protesto edenlere müdahale etti. Kosova Polisi plastik mermi de kullanmaya başladı. Sakin başlayan protestolar çatışmaya dönüştü ve olaylar Priştine geneline yayıldı.

GÖSTERİLER YAYILACAK İDDİASI

Gazdan ve plastik mermilerden kaçan göstericiler Zahir Payaziti Meydanı’na doğru kaçmaya başladı. Polisin çok sayıda eylemciyi gözaltına aldığı gösterilerde müdahale devam ediyor. Polis Zahir Payaziti Meydanı’nda göstericileri basınçlı su, gaz ve plastik mermilerle ile uzaklaştırmaya çalışıyor. Göstericiler polise taş ve soplarla saldırıyor.

Bugünkü protestolarda yaralanan Vetvendosye Hareketi lideri Albin Kurti, Kosova Polisinin müdahalesini ve plastik mermi kullanmasını kınayarak, Kosova Hükümetinin, Sırp yanlısı bir hükümet olduğunu ileri sürdü. Kurti, protestoların yalınız Priştine’de kalmayıp Kosova geneline yayılacağını belirtti.

Priştine'de cumartesi günü düzenlenen protestoda da arbede yaşanmış, çıkan olaylarda 19'u polis 23 kişi yaralanmıştı.

Resmi rakamlara göre 56'sı polis 150 kişi yaralandı
Polis ile protestocular arasında çıkan çatışmalar 6 saat sürdü ve akşam saatlerinde sona erdi. Çatışmaların ardından başkent Priştine caddeleri harabeye dönüştü. Kosova'nın bağımsızlığından bu yana başkent Priştine'de yaşanan en şiddetli protestolarda resmi rakamlara göre 150 kişi yaralandı.
Protesto gösterilerinin ardından Kosova Polisi Genel Müdürü Şpend Macuni ve Devlet Başsavcı Vekili Süle Hoca açıklama yaptılar. Macuni, çıkan olaylar sırasında 2’si ağır olmak üzere 56 polisin yaralandığını açıkladı. Polisin plastik mermi kullandığını kabul eden Macuni, olayların şiddeti nedeniyle müdahalenin kaçınılmaz olduğunu söyledi .Devlet Başsavcı Vekili Süle Hoca 38 kişinin gözaltına alındığını belirtti. Priştine Üniversite Hastanesi ise, polisler ile toplam olarak 150'ye yakın kişinin yaralandığını açıkladı.

Kosova Başbakanı Mustafa ve Başbakan Yardımcısı Taçi itidal çağırısı yaptı
Kosova Başbakanı İsa Mustafa ve Başbakan Yardımcısı Haşim Taçi ortak basın toplantısı düzenleyerek yaşanan olayları değerlendirdiler. Başbakan Mustafa, başkentte şiddet gösterilerine dönüşen protestoları Hükümetin derin bir endişeyle takip ettiğini söyledi. Muhalefet partileri tarafından düzenlenen gösterileri değerlendiren Başbakan, “Hükümet, protestocular tarafından kullanılan şiddeti kınamaktadır. Gösteriler sırasında yaralananlar için üzgünüz. Kamu ve özel binalara verilen zarar ve polise karşı kullanılan şiddeti kınıyoruz. Polis, göstericiler tarafından, taşlı sopalı ve molotof kokteylli saldırıya uğramıştır. Siyasi amaçlar için etnik ayrımcılığın yaratılmaya çalışılması ülkeye zarar vermektedir” ifadelerini kullandı. Başbakan Yardımcısı Haşim Taçi ise, protesto gösterilerinin siyasi hedefleri olduğuna vurgu yaptı. Taçi, “Cumartesi günkü ve bugünkü protestoların hiçbir sivil hedefi yoktu, tamamen siyasi hedefleri vardı. Protesto gösterileri halkın talebi üzerine düzenlenmedi. Gösteriler tamamen muhalefet partilerinin organizasyonuyla gerçekleşti. İktidar ve Muhalefet arasındaki diyalog meydanlarda değil mecliste gerçekleşmelidir. Kosova hiçbir zaman şiddet ve siyasi amaçlı protestolara teslim olmayacaktır” dedi. Başbakan Mustafa ve Başbakan Yardımcısı Taçi, halkı sağduyulu davranmaya davet etti.

Guatemala’da askeri polis ile göçmenler arasında arbedeGuatemala’da askeri polis ile ABD'ye gitmeye çalışan göçmenler arasında arbede yaşandı. Askeri polis, göçmenlere gaz bombası ve cop ile müdahale etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet