Geri Dön

Kosova liderleri, İKT’nin kararından memnun

Kosova Cumhurbaşkanı Fatmir Seydiu ve Başbakan Haşim Taçi, İslam Konferansı Teşkilatının (İKT) Kosova’yla ilgili kararının Kosova’nın İslam dünyasıyla ilişkilerine olumlu yansımasını beklediklerini ifade etti.
Seydiu ve Taçi, ortak açıklamalarında memnuniyetlerini dile getirirken, İKT’nin oybirliğiyle aldığı karardan sonra Kosova Cumhuriyetini tanıyan İslam ülkelerinin sayısının artmasını beklediklerini kaydetti. Kosova Cumhuriyetinin bütün uluslararası kurumların üyesi olmak istediğini, ancak Birleşmiş Milletler Örgütü üyeliğine öncelik verdiklerini bildiren Seydiu ve Taçi, Kosova’nın BM üyesi olmasının hemen ardından, İKT üyeliği için başvuruda bulunacağını açıkladı.
Kosova Cumhuriyetini bugüne kadar İKT üyesi 57 ülkeden 13’ü tanıdı.

SIRBİSTAN: “KOSOVA’NIN TANINMASINI ENGELLEDİK”
Bu arada Sırbistan Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müdürü Borislav Stefanoviç, İKT kararında Kosova’nın bağımsızlığının tanınmasına çağrı yapılmadığını belirterek, bunun Sırbistan açısından önemli bir başarı olduğunu ileri sürdü.
Belgrad yönetiminin dost İslam ülkeleri aracılığıyla İKT kararında değişiklik yapılmasını sağladığını ifade eden Stefanoviç, “Böylece Kosova’nın bağımsızlığının tanınmasını engelledik” diye konuştu. Sırbistan’ın başarılı bir diplomasi örneği gösterdiğini iddia eden Stefanoviç “Toprak bütünlüğümüzün çiğnenmesine yönelik bir girişimi durdurmayı başardık” dedi.
Suriye’nin başkenti Şam’da geçen hafta sonu yapılan İKT’nin 36. Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısında Kosova’yla ilgili alınan kararlar çerçevesinde,Balkanlarda barışın ve istikrarın sağlanması ve korunmasının önemi vurgulanmıştı.
Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun temsil ettiği toplantı sonunda yayımlanan sonuç belgesinde, Kosova’daki demokrasiyi güçlendirme çerçevesinde kaydedilen ilerlemeye dikkat çekilmişti. Belgede, Kosova’nın İKT ekonomik ve finans kuruluşlarıyla yaptığı işbirliğinden duyulan memnuniyet ifade edilerek, uluslararası topluma Kosova’ya desteğini sürdürmesi konusunda çağrıda bulunulmuştu.

Yanan elektrik teline tekme atması korkuttuTekirdağ'ın Süleymanpaşa ilçesinde bir kişinin, direkten koparak yere düşen ve alev alan elektrik teline tekme attı. O anlar, cep telefonu kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet