Geri Dön
DünyaKosova'da araçlar geçici plaka verilmesine yönelik protestolar sürüyor

Kosova'da araçlar geçici plaka verilmesine yönelik protestolar sürüyor

Kosova'nın, Sırbistan plakalı araçların geçişlerine izin vermemesi ve taşıtlara geçici Kosova plakası verilmesinden sonra ülkenin  kuzeyinde başlayan protestolar devam ediyor.

Kosova'da araçlar geçici plaka verilmesine yönelik protestolar sürüyor

Kosova’nın kuzeyinde Sırbistan sınırında bulunan Jarinje ve Bernjak  sınır kapılarına giden yol, Kosovalı Sırp protestocular tarafından kurulan  barikatlarla kapatıldı.

Kosovalı Sırp göstericilerin 100 metre ilerisinde ise Kosova emniyet  güçleri nöbet tutuyor.   Kosova polisinin özel birlikleri tarafından korunan sınır kapılarında  durum şimdilik sakinliğini koruyor.

Kosova'nın 20 Eylül 2021 itibarıyla Sırbistan plakalı araçların  geçişlerine izin vermemesi ve taşıtlara geçici Kosova plakası verilmesi iki ülke  arasında gerginliğe neden olmuştu.

Kosova İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ülke sınırlarından  geçiş yapmak isteyen Sırbistan plakalı araçların geçişlerine izin verilmediği  ifade edilmiş, ülkeye giriş yapan araçlara geçici Kosova plakası verildiği  belirtilmişti.

Kosovada araçlar geçici plaka verilmesine yönelik protestolar sürüyor

İki ülke arasında 2016'da imzalanan serbest trafik dolaşımı  anlaşmasının 15 Eylül'de süresinin dolduğuna işaret edilen açıklamada, ülkede  sadece Kosova Cumhuriyeti plakalı araçların dolaşımının mümkün olacağı  kaydedilmişti.

Açıklamada, geçici plakaların araçların ön ve arka camına  yerleştirildiği, gerçek plakaların ise söküldüğü ifade edilmişti.

Kosova Başbakanı Albin Kurti, kararın Kosova'daki Sırplara yönelik  olmadığını söyleyerek, "Amacımız provokasyon veya istikrarsızlık değil. Yapılan  her şey kanuna uygundur. Bizler sadece süresi biten bir anlaşmanın gerekliliğini  uyguluyoruz." demişti.

Benzer uygulamanın Kosova plakalı araçlara da yaklaşık 10 yıldır  uygulandığı Sırbistan'ın girişinde, Kosova plakalı araçların gerçek plakaları  sökülerek, ön ve arka camına geçici plakalar yerleştiriliyor.

 

İzmir'de CHP lideri Kılıçdaroğlu'na protestoCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir'de önce Mobilya Akademi açılışı ve ardından Atatürk Gençlik ve Spor Merkezi temel atma törenlerine katıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in kendilerini dinlemediğini ileri süren Uzundere Kentsel Dönüşüm Projesi mağdurları, gençlik ve spor merkezi temel atma töreninin yapılacağı alan önünde bekledikleri Kılıçdaroğlu'ndan, 9 yıldır tamamlanmayan projenin bir an önce bitirilmesi için söz aldı. Karabağlar Belediyesi'nde çalışırken görevden alındığını ileri süren bir kadın da, Kılıçdaroğlu'na, konuşmasını okunan öğle ezanı nedeniyle ara verdiği sırada seslenerek, "Ben işimi, ekmeğimi istiyorum Başkanım. 16 aylık maaşımı alamadım" dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler