Geri Dön

Kosova'nın bölüneceği iddiaları tedirginlik yaratıyor

KOSOVA'da sorunların çözümü amacıyla BM tarafından görevlendirilen Büyükelçi Andrew Ladley'in Belgrad'ı ziyaret ederek Kosova’nın ikiye bölünmesi önerisi götürdüğü yolundaki iddialar, Kosova'da tedirginliğe neden oldu.
Bağımsızlığın ardından, bölünmüş kent Mitrovica'da Sırplar'ın ayaklanarak yönetimi ele geçirmesi üzerine yaşanan karışıklıklar devam ederken, sorunun çözümü amacıyla BM tarafından görevlendirilen Büyükelçi Andrew Ladley'in Belgrad'ı ziyaret ederek Kosova'nın bölünmesi önerisi götürdüğü yolunda Sırp basınında çıkan haberler ortalığı karıştırdı. Rusya'nın da aralarında bulunduğu bazı ülkelerin ise bu öneriyi desteklemesi, tedirginliği arttırdı.
Kosova hükümeti, UNMIK yetkililerine başvurarak iddiaların gerçekliğini sordu. UNMIK sözcüsü Aleksander Ivanko, böyle bir teklif yapıldığı yönünde herhangi bir bilgiye sahip olmadıklarını söyledi.
Yazılı bir açıklama yapan Başbakan Haşim Taci, böyle öneri götürülmüş olsa dahi Kosova'nın bunu asla kabul etmeyeceğini, Kosova'nın ikiye bölünmesinin söz konusu olamayacağını bildirdi.
Mitrovica Belediyle Başkanı ve eski Başbakan Bayram Recepi de Mitrovica'nın tek kent haline dönüşmesi için UNMIK'i görev başına çağırırken, Mitrovica'nın Sırp bölümünü şu an Sırbistan İçişleri Bakanlığı'nın kontrol ettiğini ve şu anda Kosova İçişleri Bakanlığı'na mensup 1500 kişi bulunduğunu vurguladı. Recepi, bu durumun Kosova’nın bölünmesi için yapılan bir hazırlık olduğunu öne sürdü.
Kosova Meclisi, konuyu görüşmek amacıyla 6 Kasım'da toplanacak. NATO Genel Sekreteri Jaap De Hoop Schefer’in de 4 Kasım'da Kosova'ya gelmesi bekleniyor.

Kaldırımda yürürken üzerine yaşlı adam düştüKAĞITHANE'de soğuk hava nedeniyle otele yerleştirilen bir kişi, sabah saatlerinde otelden kaçmak için pencereye çıktı. Pencereden düşen yaşlı adam, o sırada kaldırımda yürüyen Yusuf İşgören'in üzerine düştü. Düşme anı ise kameralara yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet