Geri Dön
DünyaKovid hastanesinde ihmal faciası: 82 ölü

Kovid hastanesinde ihmal faciası: 82 ölü

Bağdat’ta koronavirüs hastalarının tedavi edildiği hastanede oksijen tüpünün patlaması sonucu yangın çıktı, 82 kişi hayatını kaybetti.

Kovid hastanesinde ihmal faciası: 82 ölü

Irak’ın başkenti Bağdat’ta koronavirüs hastalarının tedavi gördüğü İbn el-Hatip Hastanesinde önceki gün çıkan yangında 82 kişinin hayatını kaybettiği, 110 kişinin ise yaralandığı açıklandı. İlk belirlemelere göre, ağır koronavirüs hastalarının ventilatörlere bağlı olduğu yoğun bakım ünitesinde çıkan yangının oksijen tüpünün patlaması sonucu meydana geldiği tahmin ediliyor.

Görevden alındılar

Ülkede 3 günlük yas ilan eden Başbakan Mustafa el-Kazımi, yangının ardından Sağlık Bakanı Hassan el-Tamimi’yi görevden aldığını ve soruşturmaya sevk ettiğini söyledi. Ayrıca başbakan, aralarında hastanenin başhekiminin de bulunduğu Bağdat’taki üst düzey sağlık yöneticilerini de görevden aldı. El-Kazımi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Irak güvenlik güçlerini koordine eden Bağdat Harekât Komutanlığı karargâhında yangın nedeniyle acil bir toplantı düzenlediğini bildirdi.

Görüşmede, olayda ihmal olduğunu söyleyen El-Kazımi “Bu tür konularda ihmal bir hata değil, tüm ihmalkâr tarafların sorumluluk üstlenmesi gereken bir suçtur” dedi. Türk Dışişleri Bakanlığı, söz konusu hastane yangınında hayatını kaybedenler için taziye mesajı yayımladı.

El-Kindi Hastanesi’nin morgu önünde bekleyen hayatını kaybedenlerin yakınları büyük üzüntü yaşadı.