Geri Dön
DünyaKraliyetten korku projeyi engellemiş

Kraliyetten korku projeyi engellemiş

İngiltere’nin eski başbakanı Tony Blair’in, ülkenin önemli yapılarından olan başkent Londra’daki etkinlik mekanı “The O2 Arena”yı (Milenyum Kubbesi), 1997’de trafik kazasında hayatını kaybeden Galler Prensesi Diana’ya ithafen farklı bir yapıya dönüştürmeyi planladığı ortaya çıktı.

Kraliyetten korku projeyi engellemiş

Ulusal Arşiv’in yayımladığı belgelere göre, Blair hükümeti, söz konusu projeyi Diana’nın ani ölümünün ardından sempati ve sponsorluk çekecek bir amaçla birleştirme fırsatı olarak gördü.

‘Onaylanmaz’ denildi

Blair’in kampanya direktörü ve sözcüsü Alastair Campbell, Diana’nın ölümünden hemen sonra Eylül 1997’de bir mektup yazdı. Campbell, Blair’e ilettiği mektubunda, yardımcılarının “Millennium Projesi”nin bir çocuk hastanesi, iş yeri, özel konut ve hayır kurumlarını da içeren “Prenses Diana Merkezi” adlı bir siteye dönüştürülmesini önerdiğini söyledi. Ancak daha sonra finansal endişeler, kraliyet ailesinden çekinme ve projenin Diana’nın ölümü nedeniyle bir süre beklemesi gerektiğine dair düşünce, öneriden vazgeçilmesine neden oldu. Bakanlara da fikrin “Kraliyet Ailesi tarafından onaylanmayacağı” söylendi.

Eleştirilere neden olmuştu

789 milyon sterline mal olan Milenyum Kubbesi, 31 Aralık 1999’da “çok önemli bir proje” olarak açıldığında, Tony Blair’in İşçi Partisi’nin başarısını somutlaştırması bekleniyordu. Ancak, hükümetin başarısızlığı ve aşırı harcamalar yapması, eleştirilere neden olmuştu. Tony Blair, 2 Mayıs 1997 - 27 Haziran 2007 tarihleri arasında İngiltere Başbakanı olarak görev yapmıştı. İngiltere Veliaht Prensi Charles ile mutsuz bir evlilik yapan ve 1996’da boşanan Prenses Diana ise 31 Ağustos 1997’de Paris’te meydana gelen trafik kazasında Arap sevgilisi Dodi el-Fayed ile birlikte ölmüştü. Blair, başbakanlıktan ayrıldıktan sonra Diana’nın Dodi el-Fayed ile ilişkisinin kraliyet için sorun olduğunu söylemişti. Diana öldüğünde 36 yaşındaydı.

Muş'ta 112'ye asılsız ihbarda bulunan 10 kişiye cezaMuş'ta, 8 ay önce hizmete giren 112 Acil Çağrı Merkezi'ne gelen 400 bine yakın ihbardan 330 bini asılsız çıktı. Araştırmalarda asılsız ihbarda bulunduğu belirlenen 10 kişi hakkında inceleme başlatıldı. 10 kişiye 512 TL'den toplam 5 bin 120 TL idari para cezası uygulanacağı belirtildi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler