Geri Dön
DünyaKudüs, Filistin’in ebedi başkentidir

Kudüs, Filistin’in ebedi başkentidir

Türkiye’nin öncülüğü ile 60 ülkenin katılımıyla gerçekleşen ‘Acil Kudüs Toplantısı’nın sonuç bildirgesinde, İsrail’in insanlık suçu işlediği belirtilerek “Kudüs meselesi, tüm İslam aleminin ortak meselesidir” denildi. Bildirgede “Kudüs, Filistin’in ebedi başkentidir” ifadesi kullanıldı

Kudüs, Filistin’in ebedi başkentidir

Türkiye’nin öncülüğünde  60 ülkeden din işleri başkanı/bakanının katılımıyla “Mescid-i Aksa ve Kudüs” gündemiyle çevrimiçi toplantı yapıldı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, toplantının sonuç bildirgesini, Sakarya İl Müftülüğü’nde kamuoyuyla paylaştı. Bayramı beklerken Mescid-i Aksa’ya ve Filistinlilere karşı terör devleti İsrail’in barbarca saldırılarına şahit olduklarını belirten Erbaş, “Mukaddes beldeye ve mukaddes mabede karşı yapılan bu menfur 60 ülkeden din işleri başkanı/bakanının katılımıyla “Mescid-i Aksa ve Kudüs” gündemiyle çevrimiçi yapılan toplantının işgal girişimi, şüphesiz tüm İslam alemini ve insanlığın evrensel değerlerini hedef almaktadır” dedi.

‘İslam aleminin meselesi’

Bildirgede, şu ifadelere yer verildi: “Bu insanlık dışı tutumu şiddetle lanetliyoruz, telin ediyoruz, kınıyoruz. Kudüs’te Müslümanların asırlardır yaşadıkları toprakları gasbetme girişimi ve Filistin halkının zorla evlerinden çıkarılması, tehcire zorlaması, bir insanlık suçudur ve asla kabul edilemez. Terör devleti İsrail, bu tutumuyla bu coğrafyada barış ve huzurun önündeki en büyük engeldir. Unutulmamalıdır ki dünya barışının yolu Orta Doğu’dan, Orta Doğu barışının yolu ise Kudüs’ten geçmektedir. Kudüs’te barış ise işgalin bir an önce durdurulması ve Müslümanların şehirle olan dini, tarihi ve sosyokültürel bağlarının yeniden tesis edilmesiyle mümkün olacaktır. Bu haliyle işgalci İsrail’in Kudüs’e yönelik saldırıları dünya barışı önündeki en büyük engeldir. Bazı ülkelerin büyükelçiliklerini Kudüs’e taşıması terör devletini şımartan vahim bir karardır. Söz konusu ülkeler bu yaklaşımdan derhal vazgeçmelidir. Kudüs meselesi sadece Filistinlilerin değil, tüm İslam aleminin ortak meselesidir. İşgalciler, Müslümanların dağınıklığından cesaret bulmaktadır. İslam ümmeti tek yürek olarak Filistin’i ve  Mescid-i Aksa’yı her daim savunacaktır.

‘İş birliği yapılacak’

Kudüs Filistin’in ebedi başkentidir ve hiçbir güç ya da politika bu hakikati değiştiremeyecektir. İslam coğrafyasında Kudüs ve Mescid-i Aksa duyarlılığını canlı ve güçlü tutmak için, Kudüs ziyaretleri teşvik edilecek ve ortak çalışmalar yapılacaktır. Kudüs davasını tüm dünyaya duyurmak ve geleceğe taşımak için İslam ülkelerinde Kudüs Araştırma Merkezlerinin kurulması için işbirliği ile çalışmalar yapılacaktır. Kudüs’te adaleti ve hukuku savunmak, insaf sahibi Yahudilerin, Hıristiyanların, uluslararası toplumun, tüm insanlığın görevidir.” l AA, DHA

 

Avcılar'da kısıtlamada 'sanal tombala' baskınıAvcılar'da sokağa çıkma kısıtlamasında bir iş yerine yapılan baskında "sanal tombala" oynadıkları ileri sürülen 9 kişiye sokağa çıkma yasağını ihlal ve kumar oynama suçlarından 59 bin 617 lira ceza para cezası kesildi. Mühürlenen iş yerinin sahibi ile 5 çalışanı hakkında yasal işlem yapıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet