Geri Dön
Dünya‘Lanetli gemi’ kaybolduktan üç yüzyıl sonra sırrı çözüldü

‘Lanetli gemi’ kaybolduktan üç yüzyıl sonra sırrı çözüldü

ABD’de 1679’da Michigan Gölü’ndeki ilk yolculuğunda batan ve ‘lanetli’ olarak anılan ‘Griffin’ adlı geminin enkazı, kaybolduktan üç yüzyıl sonra bulundu.

‘Lanetli gemi’ kaybolduktan üç yüzyıl sonra sırrı çözüldü

Fransız kâşif Robert Cavelier ile Sieur de La Salle tarafından göllerden Çin ve Japonya’ya giden bir rota bulmak için inşa edilen, ancak 1679’daki ilk yolculuğunda kaybolan Griffin’in enkazının bulunmasıyla, Amerika’nın en eski denizcilik gizemlerinden biri çözüldü. Yıllardır Kuzey Amerika’nın büyük göllerini araştıran ve batık avcıları için ‘kutsal kâse’ olarak adlandırılan kayıp gemiyi, gemi enkazı avcıları Steve Libert ile eşi Kathie Libert’ın bulduğu belirtildi.

Enkazına dalış yaptılar

Libert çifti, Michigan Gölü’ndeki gemi enkazına yapılan dalışlardan elde edilen parçaları ‘Le Griffon ve Huron Adaları - 1679: Arama ve Keşif Hikâyemiz’ adlı kitaplarında sergiledi. Çift, bunların 2018’te Michigan Gölü’ndeki Poverty Adası yakınında enkazı bulunan Griffin’in parçaları olduğunu söyledi. Libertler, 2001’de birkaç mil ötede keşfedilen bir cıvadranın da geminin parçası olduğunu belirtti. Batan Griffin’de olmayan La Salle, gemisine ne olduğunu asla öğrenememişti, ancak söz konusu enkaz Griffin’in kaderine yeni bir ışık tuttu. Griffin’e ne olduğuna dair sayısız teori bulunurken, 17’nci yüzyılda yaşayan kaşif Hennepin, geminin şiddetli bir fırtınada kaybolduğunu söyledi. Steve Libert de “Geminin 4 günlük şiddetli bir fırtına nedeniyle battığından eminiz” dedi.

‘Efsane doğru çıktı!’

Gemi hakkındaki en ilginç efsanelerden birine göre, ABD yerlileri Griffin gemisini lanetledi. Bir Iroquois kabilesi peygamberi olan Metiomek, Fransız kâşif ve kürk tüccarı La Salle’ye “Dikkatli ol! Bir bulut gibi karanlık sizi sarmaya hazır. Kızılderili laneti senin ve geminin üzerinde. Derin sulara batacaksınız” dedi. Bunun ardından söz konusu gemi, bugünün parasıyla 900 bin dolarlık bir kürk kargosunu taşırken esrarengiz bir şekilde kayboldu. La Salle’nin 1687’deki bir gemi seferinde öldürülmesi de iddiaya göre ‘lanet’te yer alıyordu!

Jandarma ve polis ekipleri helikopterle trafik denetimi yaptıHatay'da emniyet ve jandarma ekiplerince trafik yoğunluğunun olduğu kara yollarında helikopterle denetim yapıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet