Geri Dön
DünyaMacaristan'da Kovid-19 aşısı yapılanların sayısı 1 milyonu geçti

Macaristan'da Kovid-19 aşısı yapılanların sayısı 1 milyonu geçti

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, ülkede yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşılananların sayısının 1 milyonu geçtiğini söyledi.

Macaristan'da Kovid-19 aşısı yapılanların sayısı 1 milyonu geçti

 

Orban, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, Macaristan'da bugüne kadar 1 milyon 2 bin 714 kişiye aşı uygulandığını ve bu rakamın Avrupa Birliği (AB) ortalamasının çok üstünde olduğunu kaydetti. 

Ülkesinin, aşılama konusunda Almanya ve Avusturya gibi ciddi ve prestijli ülkeleri geride bıraktığını belirten Orban, aşılamanın önümüzdeki günlerde de devam edeceğini söyledi. 

ÇİN VE RUSYA İLE AŞI ANLAŞMASI YAPAN İLK AB ÜLKESİ 

Rusya ve Çin ile aşı anlaşması yapan ilk AB ülkesi olan Macaristan, Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Sputnik V ve Sinopharm aşılarının kullanımına onay vermişti. 

Macaristan, Çin'den 5 milyon, Rusya'dan da 2 milyon doz Kovid-19 aşısı satın alma konusunda anlaşmıştı. 

Başbakan Orban'a Çin'in Kovid-19'a karşı geliştirdiği Sinopharm aşısı uygulanmıştı. 

Macaristan'da son 24 saatte 2 bin 696 yeni vaka tespit edildi. Vaka sayısının 468 bin 713'e çıktığı ülkede, virüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı ise 115 artarak 15 bin 988'e yükseldi.

Sağlık Bakanı Koca'dan kapanma açıklamasıSağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası flaş açıklamalarda bulundu.Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: "Yarın Kabine Toplantısı'nda kapsayıcı, alternatifli önerileri sunacağız. O çerçevede Sayın Cumhurbaşkanımız alınan kararları açıklar."

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet