Geri Dön

Macron’un yeni yasası Müslümanları endişelendiriyor

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin hazırladığı ve Ulusal Meclis’te görüşülmesi beklenen “ayrılıkçı fikirlere karşı mücadeleye” yönelik yasa tasarısı ülkedeki Müslüman toplumunda endişe yarattı.

Macron’un yeni yasası Müslümanları endişelendiriyor

 

Le Figaro’nun “belli grupları etnik veya dini mensubiyetler etrafında kümelenmeyi engelleme” yasası olarak tanımladığı tasarı, gazetenin haberine göre Fransa’daki Müslümanlarda hedef olma korkusuna yol açıyor. Tartışmaları yakından takip eden Fransa’da yaşayan Müslümanlar, “ayrılıkçılık” kavramındaki muğlaklığın ülkedeki Müslümanlara yönelik suiistimalleri artırabileceği eleştirisini yapıyor.

Macron yönetiminde hazırlanan tasarının “siyasal İslam ile mücadele” adı altında Müslümanları doğrudan hedef alacağı belirtiliyor. Amerika’nın Sesi internet sitesinin haberine göre de yasa, 1905’den beri uygulanan “Laiklik Yasası”nı  güçlendirme amacıyla hazırlandı.

Macron, “Yasanın amacının öncelikle yabancı ülkelerin, Fransa’daki Müslümanlar üzerindeki etkisini kırmak, Müslüman örgütlerini daha iyi organize etmek ve tüm İslamcı ayrımcılıkla mücadele etmek” sözleriyle tanımlıyor.

Hemzemin geçitte dayı ile yeğenin öldüğü kaza kameradaGaziantep'in İslahiye ilçesinde, bir hafta önce hemzemin geçitte trenin hafif ticari araca çarpması sonucu meydana gelen, biri çocuk 2 kişinin hayatını kaybettiği kazanın güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber