Geri Dön
DünyaMali’de bir yıl sonra ikinci darbe

Mali’de bir yıl sonra ikinci darbe

Mali’de geçen yıl yapılan askeri darbeyi düzenleyen ve şimdiki Geçiş Konseyi’nin Başkan Yardımcılığı’nı yürüten Assimi Goita, Geçiş Konseyi Başkanı Bah N’Daw’ı ve Başbakan Moctar Ouane’yi görevden aldı. Goita, yaptığı açıklamada, geçiş dönemi kurallarını ihlal ederek kabinede değişikliğe giden N’Daw ve Ouane’yi azlettiğini belirtti. Halka sükunet ve normal hayata dönme çağrısı yapan Goita, seçimlerin gelecek yıl yapılacağını söyledi.

Mali’de bir yıl sonra ikinci darbe

 

Ülkede önceki gün, kabine değişikliğinin duyurulmasından kısa süre sonra, Geçiş Konseyi Başkanı ve Başbakan’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda üst düzey yetkili, ordu birliklerince gözaltına alınıp askeri cuntanın kalesi Kati askeri kampına götürülmüştü. Eski kabinede Adalet Bakanı olarak görev yapan Albay Sadio Camara ve Güvenlik Bakanı Albay Modibo Kone yeni kabineye alınmamıştı. İddialara göre ülkede geçen yılki askeri darbeyi Camara ve Kone düzenlemişti. Mali’de 18 Ağustos 2020’de askeri darbe yapılmış, Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita alıkonulmuştu.

Yolcu otobüsünün bagajından 11 kaçak göçmen çıktıGaziantep'te, bir yolcu otobüsünde yapılan kontrolde bagaj kısmına gizlenen ve yurda kaçak yollarla girdiği belirlenen Afganistan uyruklu 11 kaçak göçmen yakalandı. Otobüs şoförü ile muavin hakkında 'göçmen kaçakçılığı' suçundan adli işlem başlatıldı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet