Geri Dön
DünyaMeksika Devlet Başkanı Obrador'dan Biden'a 'aşı' teşekkürü

Meksika Devlet Başkanı Obrador'dan Biden'a 'aşı' teşekkürü

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, ülkesine Oxford-AstraZeneca'nın geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısından 2,7 milyon doz gönderme kararı için ABD Başkanı Joe Biden'a teşekkür etti.

Meksika Devlet Başkanı Obrador'dan Biden'a 'aşı' teşekkürü

 

Ulusal Saray'daki günlük basın toplantısında konuşan Lopez Obrador, Biden ile 2 aya yakındır aşı konusunu ele aldıklarını belirterek, "Monterrey'de onunla bir telefon görüşmesi yaptığımızda Biden'dan aşı dozları konusunda bize yardım etmesini istedim. O da bu vesileyle bize yardım edilip edilemeyeceğini analiz edeceklerini söylemişti. Biden'a minnettarım." ifadelerini kullandı. 

Lopez Obrador, Biden ile 2 Mart'ta yaptığı çevrim içi toplantıda ülkesine daha faza aşı temin edilmesi için destek istemişti. 

Meksika, 17 Mart'ta yaptığı açıklamada, Oxford-AstraZeneca'nın geliştirdiği Kovid-19 aşısını kullanmaya devam edeceğini bildirmişti. 

Meksika hükümeti, ABD'li ilaç şirketi Pfizer'dan 34,4 milyon, Oxford-AstraZeneca iş birliğinde geliştirdiği aşıdan 77,4 milyon, Rus Sputnik V aşısından 24 milyon ve Kovid-19 aşıları Küresel Erişim Programı'ndan (COVAX) 51,5 milyon doz temini için anlaşma yapmıştı. 

Meksika, 196 bin 606 kişiyle dünyada Kovid-19 kaynaklı en fazla ölümün gerçekleştiği 3. ülke olurken, vaka sayısında ise 2 milyon 182 bin 188 ile 13. sırada yer alıyor.

Beyoğlu'nda 4 kişinin öldüğü çatışmada itiraf: Ölmemek için öldürdümBeyoğlu'nda kavga eden gelin ve damadın akrabaları arasında yaşanan kavgada ölü sayısı 4'e çıktı. Olaydan sonra yaralanan Beytullah Akçay hastanede hayatını kaybetti. Öte yandan olaydan sonra yakalanan Mürsel Ağrı, poliste yapılan sorgusunda cinayetleri itiraf etti. Şüpheli poliste verdiği ifadesinde "Damadım kızımı dövmüş. Benim evime sığındı. Bunu konuşmak için toplandığımızda önce beni ardından akrabalarımı vurdular. Beni de öldüreceklerini düşünüp ateş ettim. Ölmemek için öldürdüm." dedi. Şüpheli zırhlı polis aracıyla adliyeye gönderildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet