Geri Dön

Mercan kıyımı

Avustralya’nın Mercan Denizi’ndeki mercanların yarısının küresel ısınma nedeniyle yok olduğu ortaya çıktı

Mercan kıyımı

Avustralya’nın Mercan Denizi, dünya mirası tarihi sit alanı olarak UNESCO’nun korumasında bulunuyor. Ama Mercan Denizi’nin de korunamadığı, Avustralyalı uzmanların yaptığı araştırmayla ortaya çıktı. Araştırmacılar, 344 bin 400 kilometrekarelik alanıyla dünyanın en büyük resif sistemi olan Mercan Denizi’ndeki “Büyük Set Resifi”nde (Great Barrier Reef) inceleme yaptı. Ekip, bölgedeki mercanların yarısının küresel ısınma nedeniyle yok olduğunu belirledi.

Nesli tehlike altında


Araştırma, okyanustaki ısınmanın mercan ve diğer deniz canlılarını çok olumsuz etkilediğini gösterdi. Özellikle ısınmanın rekor seviyeye ulaştığı 2016 ve 2017 yıllarında mercanlar çok olumsuz etkilendi. Uzmanlar, “Mercan resiflerinin beyaz yosunla kaplanması 40 yıldır çok arttı. Önlem alınmazsa 2050’ye kadar mercanların yüzde 90’ı yok olur” dedi. (Mercanlar, omurgasız hayvanların Knidliler şubesinin denizlerde yaşayan bir sınıfı. Bu canlıların deniz yüzeyine kadar yükselerek meydana getirdiği uzun mercan kayalarına “resif” deniliyor.)

İYİ Partili Ümit Özdağ'dan İl Başkanı Buğra Kavuncu ile ilgili bomba FETÖ iddiasıİYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, CNN Türk'te Ahmet Hakan'la Tarafsız Bölge'de ses getirecek flaş açıklamalarda bulundu. Özdağ, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun FETÖ’cü olduğunu iddia etti. Öte yandan programa telefonla bağlanan Buğra Kavuncu, Ümit Özdağ hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber