Geri Dön

Migreni olan başkan ülkeyi yönetebilir mi?

ABD’de 2012 seçimlerinin aday adaylarından Michele Bachmann’ın migren hastalığı tartışma yarattı. Bachmann’ı eleştirenler migrenin günlük faaliyetlere devam etmeyi ve önemli kararlar almayı imkânsız hale getirdiğini söylüyor

Migreni olan başkan ülkeyi yönetebilir mi?

BD’de 2012’de gerçekleşecek başkanlık seçimleri için rekabet ortamı iyice kızışırken Cumhuriyetçi Parti’den aday olan Michele Bachmann’ın migren hastası olduğunun ortaya çıkması beklenmeyen bir tartışma doğurdu. Bachmann’ın baş ağrıları nedeniyle hastanelik olduğu ve fonksiyon gösteremez hale geldiği iddiaları üzerine ‘Aşırı çalışmanın yanı sıra, stresle baş etmesi gerekirken Başkanlık görevini yerine getirebilir mi?’ sorusu gündeme geldi.

‘Mecliste sekiz oylamayı kaçıdı’
Hastalığına dair detayların Bachmann’ın tam da anketlerde Cumhuriyetçi adaylar arasında birinci sıraya yükseldiği gün ortaya atılması bunun bir tesadüf olmayabileceğini akıllara getirse de tartışma burada noktalanmıyor. ‘The Daily Caller’ haber sitesinin pazartesi günü gündeme bomba gibi düşen haberinde, Bachmann’ın en az üç kere hastanelik olduğu öne sürüldü. Haber sitesi Politico da, temmuzda hastanede olduğu için Temsilciler Meclisi’ndeki sekiz oylamayı kaçırdığını yazdı.

Tedavi raporlarını açıkladı
Haberlerin ardından Bachmann basın toplantısı düzenleyerek ‘migreninin ilaçlarla rahatça kontrol altında tutulduğunu’, buna en iyi kanıtın da bir anne, avukat, senatör, Kongre üyesi olarak başarıyla yürüttüğü yoğun hayatının olduğunu söyledi. Ancak Bachmann hastanelik olduğu iddialarına değinmeyince tedavi kayıtlarını yayınlaması gerektiği tartışması başladı. Cumhuriyetçilerin stratejisti Karl Rove’dan akademisyenlere kadar birçok kişi kayıtları açıklamasını isteyince Bachmann, Kongre’nin doktorundan aldığı mektubu basına verdi. Dr. Brian P. Monohan, Bachmann’ın çalışma temposunu etkileyecek bir engel olmadığını açıkladı.

İki ABD Başkanı da migrendi
Amerikan politikasının bir bölümü ‘Hastanede yatan bir başkan olamaz’ derken, bazıları da Bachmann’ı ciddi hastalıkları olan eski ABD Başkanları ile savundu. Thomas Jefferson ve Ulysses S. Grant migren hastasıydı. John F. Kennedy, böbreküstü bezlerinin salgılama yetersizliğinden kaynaklanan Addison hastalığından muzdaripti. Abraham Lincoln’de çift kutuplu kişilik bozukluğu vardı. Franklin D. Roosevelt çocuk felci, Woodrow Wilson da inme geçirmişti.

Sezar’ın da migreni vardı
- Julius Sezar
- Napolyon Bonapart
- Claude Monet
- Virginia Woolf
- Miguel de Cervantes
- Charles Darvin
- Sigmund Freud
- Friedrich Nietzsche
- Elvis Presley
- Elizabeth Taylor
- Elle MacPherson
- Whoopi Goldberg

Üç farklı ilaç kullanıyor
Daily Caller, Bachmann’ın çalışanlarına dayandırdığı haberinde şişen damarlarını indirmek için ‘triptan’, mide bulantısı ilacı ve atakları önlemek için her gün profilaktik (koruyucu) ilaç aldığını yazmıştı. Dr. Brian P. Monohan ise, Bachmann’ın migren semptomları gösterdiğinde ‘sumatripan’ ve ‘odansetron’ ilaçları ile kontrol altında tutulduğunu ve bu ilaçları her gün almaya ihtiyaç duymadığını söyledi. ‘Sumatripan’ sık kullanılan bir migren ilacı, ‘odansetron’ ise kemoterapi gören kişilere de veriliyor.

ABD'de sahile yaklaşan köpek balığı sürüsü böyle görüntülendiABD'de Singer Island sahiline yakın mesafede toplanan onlarca siyah uçlu resif köpek balığı görenleri korkuttu. Sahile yaklaşan onlarca köpek balığı sürüsü drone ile görüntülendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet