Geri Dön
Dünya‘Mısır ile anlaşma imzalayabiliriz’

‘Mısır ile anlaşma imzalayabiliriz’

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Mısır’ın Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin kıta sahanlığına saygı duyarak hareket ettiğini belirterek, “İlişkilerimizin seyrine göre deniz yetki alanları konusunu Mısır ile müzakere edebilir, ileride anlaşma imzalayabiliriz” dedi.

‘Mısır ile anlaşma imzalayabiliriz’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı David Zalkaliani ile bakanlıkta bir araya gelirken, görüşmenin ardından yapılan ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu’nun özellikle Doğu Akdeniz ile ilgili yaptığı açıklamalar dikkat çekti.

Çavuşoğlu, 18 Şubat’ta Mısır’ın Akdeniz’de petrol ve doğal gaz arama faaliyetleri için ilan ettiği ruhsat sahalarından 18’inci saha ile Türk kıta sahanlığının sınırlarını kabul ettiğine dair yorumların sorulması üzerine, “Mısır Yunanistan ile bir anlaşma imzaladığı zaman da bizim kıta sahanlığımızın güney sınırı 28’inci boylam doğusunda BM’ye de kaydettirdiğimiz kıta sahanlığımızın güney sınırlarına saygı duydu. Bizim kıta sahanlığımıza girmeden kendi kıta sahanlığı içinde sismik araştırma veya lisans verme faaliyetleri gösteriyor. Bunu yaparken kıta sahanlığımıza saygı duyuyor, biz bunu olumlu karşılıyoruz. Doğu Akdeniz’de en uzun karası ve sınırları olan iki ülke olarak ilişkilerimizin seyrine göre biz de deniz yetki alanları konusunu Mısır ile müzakere edebilir, kendi aramızda ileride bir anlaşma imzalayabiliriz” yanıtını verdi.

Türkiye’nin Libya ile imzaladığı deniz yetki alanları anlaşmasına karşı çıkan Mısır yönetimi, benzer bir anlaşmayı Yunanistan ile imzalamış, Ankara söz konusu anlaşmaya, “Yok hükmünde” açıklaması ile sert tepki göstermişti. Ankara ile Kahire arasında Mısır’da gerçekleşen askeri darbenin ardından durma noktasına gelen ilişkiler, daha sonra yumuşama sinyalleri göstermişti.

3+3 teklifi var

Dağlık Karabağ’daki gelişmelerle ilgili de konuşan Çavuşoğlu, Dağlık Karabağ konusunda varılan ateşkes kararının ardından Azerbaycan’dan “3 artı 3” formatında bir teklif geldiğini ve bunu desteklediklerini belirterek, “Gürcistan’ın bazı rezervleri var çok iyi anlıyoruz ama her halükarda bizim Gürcistan’ın da içinde olduğu bölgesel mekanizmalara ve iş birliğine Türkiye olarak desteğimiz artarak devam edecektir” dedi.

Dağlık Karabağ diken üstünde

Dağlık Karabağ’da Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki savaş imzalanan anlaşma ile sona erse de, bölgede özellikle son dönemde iki taraf da diken üstünde. BBC’nin haberine göre, bağımsız gözlemciler bölgedeki anlaşmazlığın çözümden uzak olduğunu ve ufukta yeni çatışmaların görülebileceğini söylüyor. Ermenistan’da intikam çağrıları yükselirken Azerbaycan da ordusunu güçlendiriyor ve yeni stratejiler hazırlıyor.

Bakü yönetimi, Ermenistan’daki siyasi kriz sonunda “intikam isteyen bir hükümetin” göreve gelme ihtimalinden endişeli. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın rakipleriyse, onun Azerbaycan ve Türkiye tarafından desteklendiğini öne sürüyor.

İstanbul'da bir kadın boğazından bıçaklanarak öldürüldüİstanbul Esenler'de akşam saatlerinde bir kadın, Mahmutbey Yolu üzerinde bulunan yeşillik alanda boğazından bıçaklandı. Aldığı bıçak darbesiyle ağır yaralanan kadın yere yığılırken, olayı gerçekleştiren kişi ya da kişiler ise olay yerinden kaçtı. Kendi imkanlarınla cadde kenarına kadar gelerek yardım isteyen kadın kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Polis ekipleri olayı gerçekleştirenleri yakalamak için geniş çaplı araştırma başlattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet