Geri Dön
DünyaMısır’ın kayıp altın şehri bulundu

Mısır’ın kayıp altın şehri bulundu

Mısır İmparatorluğu’nun en parlak dönemlerine şahit olan bir antik kent bulundu. Yıllardır aranan kentin, Tutankhamun’un mezarından beri ortaya çıkarılan en büyük arkeolojik keşif olduğu açıklandı

Mısır’ın kayıp altın şehri bulundu

Mısır’ın Firavunlar Vadisi’ne ev sahipliği yapan Luksor kenti yakınlarında 3 bin yıllık ‘Kayıp Altın Şehir’ olarak nitelendirilen bir antik yerleşim yeri keşfedildi. Mısır’da keşfedilen en büyük antik kent olan yerleşimin Kral III. Amenhotep tarafından 3 bin yıl önce kurulduğu belirtildi. ABD’de Johns Hopkins Üniversitesi’nden Profesör Betsy Bryan, söz konusu keşfi “Tutankhamun’un mezarından beri ortaya çıkarılan en büyük ikinci arkeolojik keşif” olarak değerlendirdi.

ABD merkezli Antik Mısır Mirası ve Arkeolojisi Vakfı’nın direktörü Peter Lacovara ise antik kenti “bir tür antik Mısır Pompeii’si” olarak niteledi.

Dün bırakılmış gibi

Eylül 2020’de kazılara başlayan Mısırlı ekibin başlangıçta Tutankhamun’un mumyalandığı tapınağı keşfetmek için yola çıktığı, ancak daha sonra çok daha büyük bir şeye rastladığı belirtildi. Antik kentte Mısır İmparatorluğu’nun idari ve sanayi merkezinin yanı sıra, Kral III. Amenhotep’e ait üç kraliyet sarayının bulunduğu bildirildi. Uzmanlar, mahallelerden oluşan kentte duvarlar, Amenhotep III’ün mühürlerini taşıyan mücevherler, tencereler, fırınlar, atölyeler ve hayvan ile insan mezarlarının sanki dün bırakılmış gibi hiç zarar görmemiş olduğunu söyledi.

Çok kişi aradı

Arkeologlar, şehrin “İmparatorluğun en zengin olduğu dönemde Antik Mısırlıların hayatına dair yeni bir bakış getireceğini” ifade etti. Mısırlı arkeolog ve eski bakan Zahi Hawass ise yaptığı açıklamada, kentin Mısır’ın en güçlü firavunlarından biri olan III. Amenhotep’un dönemine tarihlendiğini, Firavunlar Tutankhamun ve Ay döneminde de kullanılmaya devam edildiğini söyledi. Hawass, “Birçok yabancı ekip bu kenti aradı ve hiçbir zaman bulamadı” dedi. Öte yandan, yapılacak yeni kazılarda yeni antik mezarların bulunmasının beklendiği aktarıldı.

Ses duyarak toprağı kazan çocuklar yavru köpekleri ölümden kurtardı!İstanbul Esenyurt'ta boş arazide yuvalarına gömülen 4 yavru köpeği ses duyarak toprağı kazan çocuklar kurtardı. Öte yandan yavru köpekleri yuvalarındayken diri diri toprağın altında bırakan kişinin ise kimliği bilinmiyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet