Geri Dön
DünyaMuhafazakarlar da adayını belirledi

Muhafazakarlar da adayını belirledi

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimde Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin başbakan adayı Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Armin Laschet oldu.

Muhafazakarlar da adayını belirledi

Başbakan adaylığı için yarışan Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Başkanı Markus Söder, Münih’te yaptığı açıklamada, “Armin Laschet CDU/CSU’nun başbakan adayı olacak. Verdiğim söz geçerlidir” dedi. Yarıştan çekilen Söder, Armin Laschet’i destekleyeceğini belirtti. Söder, “Birlik içinde olan Hristiyan Birlik partileri başarılı olur”  dedi. Laschet, gece yarısına kadar süren CDU Yönetim Kurulu toplantısında büyük çoğunlukla başbakan adayı olarak gösterilmişti.

Söder ve Laschet arasında ciddi bir çekişme vardı. CDU, genel seçimlerde adayını Bavyera’da teşkilatlanmış kardeş partisi CSU ile belirliyor. İki parti şimdiye kadar iki kez CSU’luyu başbakan adayı gösterdi. CSU’dan 1980’de Franz Josef Strauss ve 2002’de Edmund Stoiber, CDU-CSU ittifakının başbakan adayı oldu. Ancak iki isim de başbakanlığı kazanamadı.

Kıyasıya yarış olabilir

26 Eylül’de yapılacak seçim öncesi kamu yoklamaları dikkat çekici bir tabloya işaret ediyor. Son anketlerde Yeşiller Partisi, muhafazakar CDU/CSU bloğundan sonra ikinci sırada, oyların yüzde 22’sine sahip görünüyor. CDU/CSU, hükümetin salgın yönetiminde başarılı olduğu düşüncesi hakimken, yaz aylarında yüzde 40 destek buluyordu. Bu oran daha sonra yüzde 29’lara kadar düştü. Bazı anketlerde daha da düşük oranlar açıklanıyor, Yeşiller’le farkın 4-5 puana kadar düştüğü ileri sürülüyor. CDU/CSU içindeki adaylık kavgasının da sonuca etki edebileceği ifade ediliyor.

‘Türkiye dostu’

Almanya’nın Aachen kentinde 1961’de doğan Armin Laschet, hukuk ve gazetecilik eğitimi aldı. Laschet, 1994’e kadar Bavyera’da serbest gazeteci olarak çalıştı, aynı zamanda dönemin Federal Meclis Başkanı Rita Süssmuth’a danışmanlık, 1994-1998’de Federal Meclis, 1999-2005’te de Avrupa Parlamentosu’nda milletvekilliği yaptı. Laschet, 2005-2010 döneminde Kuzey Ren-Vestfalya’da Aile, Kadın ve Uyum Bakanlığını üstlendi. Bu görev kapsamında eyalette yaşayan Türklerle yakın ilişki kuran Laschet, Türk-Alman dostluğuna katkıda bulundu. Üç çocuk babası Laschet, 2017’de Almanya’nın en yoğun nüfusuna sahip Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinin Başbakanı oldu. Laschet, 16 Ocak 2021’de CDU Genel Başkanı seçildi.

‘İkinci kadın aday’

1980’de Hannover’de doğan Annalena Baerbock, Hamburg’da siyasal bilimler ve kamu hukuku okudu, ardından Londra’da uluslararası hukuk eğitimi aldı. Baerbock, 2008-2009 döneminde Yeşiller Partisi Federal Meclis Grubu’nda dış ve güvenlik politikaları alanında uzman olarak çalıştı ve 2009-2013’te partinin Brandenburg Eyalet Teşkilatı Başkanlığı’nı yaptı. 2013’ten beri Federal Meclis’te milletvekili olan Baerbock, 2018’in başında Yeşiller Partisi’nin Eş Genel Başkanı seçildi. Baerbock, Almanya’da 1949’dan beri yapılan genel seçimlerde Angela Merkel’den sonra başbakan adayı gösterilen ikinci kadın oldu.

 

 

'Evin önünde neden durdunuz' diyen aile saldırıya uğradı!Burdur’da Veli Tural (37) ve ailesi, motosikletle evin önüne gelen 2 kişiye 'Neden durdunuz, ne yapıyorsunuz?' diye sorunca tartışma çıktı. Tartışmanın ardından bölgeden ayrılan 2 kişi, bir süre sonra kalabalık bir grupla gelip Veli Tural (37) ile babası, annesi, kardeşi ve yeğenini darbetti. Güvenlik kamerasına da yansıyan olayla ilgili Tural, "Bizi linç ettiler, saldırdılar. Savunmak için kendimizi eve kilitledik" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet