Geri Dön

‘Mültecilere çalışma izni cesur bir hamle’

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Türkiye’nin Suriyeli mültecilere çalışma izni verme yönündeki planlarını ‘çok önemli ve cesur bir gösterge’ olarak değerlendirdi.

BMMYK Komiseri Filippo Grandi, “Türk hükümetine ‘geçici koruma’ altında yaşayan insanların hayatlarının iyileştirilmesi için ek kaynaklar bulması konusunda elimizden gelen yardımı yapacağız” dedi. Grandi, Avrupa içinde Yunanistan ve İtalya gibi ülkelerde yığılmış on binlerce mültecinin ‘yeniden yerleştirilmesi’ gerektiğini açıkladı. Avrupa Birliği (AB) içerisinde içinde 160 bin mültecinin ‘kota sistemiyle’ üye devletlere dağıtılması yönündeki plan Avrupa Komisyonu’nda kabul edilmesine rağmen, bugüne kadar çok az sayıda mülteci diğer ülkelere dağıtılabildi.

İzmir'de silahlı saldırıİzmir'in Karşıyaka ilçesinde, aralarında husumet olduğu ileri sürülen kimliği belirsiz kişi Engin Ekşioğlu'nu(39) iş yerinde tabanca ile vurarak öldürdü. Olayın ardından polis ekipleri, kayıplara karışan cinayet firarisini yakalamak için çalışma başlattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber